Artykuł sponsorowany

Wspólnota mieszkaniowa – czym różni się funkcja administratora od zarządcy?

Wspólnota mieszkaniowa – czym różni się funkcja administratora od zarządcy?

Każda nieruchomość wymaga podejmowania odpowiednich działań, aby mogła bezproblemowo funkcjonować pod względem prawnym i technicznym. Osobami zajmującymi się opieką nad wszelkiego rodzaju budynkami są administratorzy i zarządcy, których nazwy funkcji są często stosowane zamiennie, mimo ich odpowiedzialności za zupełnie różne zadania. Czym różnią się te profesje i co należy do ich obowiązków? Zapraszamy do lektury!

Kim jest administrator?

Obowiązki administratora są silnie związane z rodzajem nieruchomości, jednak w każdym przypadku będą one ukierunkowane na sprawowanie nadzoru nad budynkiem lub ich grupą. W przypadku np. bloków mieszkalnych, w zakres jego obowiązków wchodzi zwykle dbanie o czystość, przeprowadzanie i nadzór prac konserwacyjnych lub remontowych, kontrola stanu technicznego urządzeń i instalacji w obrębie budynku oraz reagowanie na prośby lub skargi lokatorów. Dobrze działająca administracja zapewnia komfort lokatorom oraz utrzymanie budynku w dobrym stanie. Warto powierzyć opiekę nad nieruchomością profesjonalistom, wśród których znajduje się firma Adminarius, świadcząca kompleksowe usługi w zakresie administracji i zarządzania nieruchomościami, mając na celu dbałość o interesy zleceniodawcy i minimalizowanie kosztów utrzymania. Administrator często odpowiedzialny jest także za prowadzenie dokumentacji, zbieranie opłat, organizację zebrań wspólnoty lub przygotowywanie m.in. regulaminów, statutów i aktów prawnych. Wszelkie działania administratora mają  na celu dobro użytkowników nieruchomości.

Jakie funkcje pełni zarządca?

Zarządca przede wszystkim pełni bardziej decyzyjną funkcję niż administrator. Jego głównym zadaniem jest podejmowanie decyzji, które będą wiązały się z racjonalnym zarządzaniem nieruchomością. Zarządca powinien dbać o sprawy ekonomiczno-finansowe, zapewniać prawidłową eksploatację pomieszczeń i bezpieczeństwo użytkowania oraz utrzymywać budynek w optymalnym stanie, zapobiegając stopniowemu obniżaniu standardu. Do jego zadań należy także przemyślane i uzasadnione inwestowanie w nieruchomość oraz kontrolowanie gospodarki energetycznej. Posada zarządcy wiąże się także z doradztwem i reprezentowaniem właściciela nieruchomości, włączając w to rozpoczynanie działań windykacyjnych w przypadku zaległości finansowych lokatorów. Zawód ten wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dlatego dobry zarządca musi być osobą wykwalifikowaną, doświadczoną i wszechstronną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz