Materiał Partnera

Współczesne instalacje centralnego ogrzewania – na co zwrócić uwagę?

Współczesne instalacje centralnego ogrzewania – na co zwrócić uwagę?

Instalacje ogrzewania centralnego z wodnym rozprowadzeniem ciepła obecne są w większości budynków mieszkalnych, biurowych czy produkcyjnych. Dają wygodę w postaci centralnego punktu palenia oraz rozprowadzenia ciepła do każdego zakątka budynku. Współcześnie istnieje wiele rodzajów kotłów grzewczych, które można dobrać do własnych potrzeb i zasobności portfela.

Można powiedzieć, że instalacja centralnego ogrzewania wodnego składa się z następujących, głównych elementów:

  • Kotła grzewczego,
  • Rur rozprowadzających
  • Grzejników,
  • Układu ogrzewania wody,
  • Bufora ciepła.

Dobrze dobrany kocioł grzewczy to funkcjonalność i wygoda użytkowania

Kocioł grzewczy stanowi źródło ciepła wytwarzane najczęściej w wyniku spalanie paliw kopalnych takich jak gaz, węgiel, ekogroszek czy drewno. Rzadziej są to olej opałowy czy miał. Jego lokalizacja znajduje się poza pomieszczeniami użytkowymi, a więc tam, gdzie go nie widać oraz jego obsługa nie zanieczyści estetycznego otoczenia.

Często też paliwo składowane jest w jego pobliżu. To daje wygodę i funkcjonalność obsługi tego urządzenia. Znajdujący się w kotle płaszcz wodny odbiera wytworzone ciepło i za pomocą pompy obiegowej przekazuje je do układu. Dodatkowo może być zaopatrzony w naczynie zbiorcze, które uzupełnia braki wody oraz zapobiega wzrostowi ciśnienia przy zagotowaniu się układu. Zbiornik ten powinien znajdować się w najwyższym punkcie instalacji centralnego ogrzewania.


Działanie kotłów grzewczych zależy od budowy rur rozprowadzających

Rury napełnione wodą lub specjalną cieczą transmitują (w wyniku powstałego nadciśnienia) ciepło dalej, do układu odbiorników. Mogą mieć kilka typów wykonań, najczęściej są z miedzi lub rurek pex, rzadziej stalowe. Woda schłodzona wraca nimi do kotła, aby tam znów się ogrzać i powtórzyć cykl. Rury powinny być termoizolowane, aby ograniczyć straty ciepła w układzie. Najlepiej, jeśli całość prac montażu i doboru elementów instalacji grzewczych, zlecimy jednej firmie, takiej jak firma Krzysztof Klimek Krisbud.

Grzejniki to urządzenia oddające wytworzone ciepło do ogrzewanego pomieszczenia. Z punktu widzenia kotła są odbiornikami energii, dzięki którym nie dochodzi do zagotowania się układu. Dla pomieszczeń są źródłem energii, powinny być sterowane termostatami, aby ograniczyć zużycie paliwa.

Układ centralnego ogrzewania często wykorzystywany jest do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. opcjonalnym składnikiem instalowanego systemu grzewczego może być bufor ciepła. Jego zastosowanie nie ma sensu w przypadku układów łatwosterowalnych, o szybkim procesie zapłonu i gaszenia kotła, jak piece gazowe czy olejowe.

W przypadku kotłów stałopalnych nadmiar ciepła, bez zainstalowanego buforu ciepła, nie będzie efektywnie spożytkowany, gdyż może dojść wtedy do przegrzania pomieszczeń. Bufor zbiera to ciepło i oddaje kiedy pomieszczenie wystygnie. Pozwala także na ogrzewanie przy wygaszonym kotle aż do wyczerpania zapasu zgromadzonej energii.

Opracowanie:
Śmiłowice 10
tel. 608 079 818
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz