Artykuł sponsorowany

Wskazania do badań EEG głowy

Wskazania do badań EEG głowy

Elektroencefalografia (badanie EEG) to nieinwazyjna metoda analizy czynnościowej mózgu, umożliwiająca wykrycie nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Dedykowane urządzenie rejestruje i bada elektromagnetyczne fale mózgowe, dostarczając informacji na temat ewentualnej obecności zmian patologicznych. W etapie końcowym pozyskane dane są interpretowane przez właściwego specjalistę.

Przygotowanie pacjenta przed badaniem EEG powinno dotyczyć zapewnienia ogólnej dobrej kondycji fizycznej organizmu. Chodzi tutaj o to, aby zgłosić się wypoczętym, wyspanym do przychodni, w której będzie miało ono miejsce. Należy zjeść lekki posiłek, a 24 godziny przed planowaną wizytą unikać używek (w tym kawy i mocnej herbaty) oraz słodyczy. Niewskazane jest również przyjmowanie substancji uspokajających. Ważne jest także umycie włosów, powinno się jednak powstrzymać od ich stylizacji – zabrania się stosowania lakierów, żeli czy innych środków kosmetycznych – wystarczy łagodny szampon. Dotychczasową farmakoterapię należy skonsultować z lekarzem diagnozującym.

Wskazania do badania

Jak wspominano już wcześniej, elektroencefalografię przeprowadza się w celu rejestracji i interpretacji fal elektromagnetycznych, które wytwarza mózg, a których charakter może stanowić podstawę do wnioskowania o danej patologii. Ogólnym wskazaniem do podjęcia się takiej analizy są zaburzenia neurologiczne, a także:

  • przewlekłe i nawracające bóle głowy, migreny oraz zawroty, omdlenia,
  • zaburzenia snu, świadomości, utrata przytomności,
  • stany lękowe, ataki agresji, depresja,
  • zdiagnozowane nowotwory mózgu, stany poudarowe,
  • urazy czaszkowo-mózgowe, przebyte neuroinfekcje.
Specjalista przeprowadzający badanie EEG w Gdańsku wymienia inne, istotne objawy i schorzenia, których diagnostyka może zostać wykonana za pomocą elektroencefalografu: Analiza fal mózgowych jest najczęściej wykorzystywana w wykrywaniu padaczki – szczególnie wśród najmłodszych. Zaleceniem do przeprowadzenia badania jest także coś tak oczywistego, jak problemy z nauką, niemożnością koncentracji uwagi, jąkaniem się. Kolejnym wskazaniem może być ocena dojrzałości mózgu oraz jego pracy, wodogłowie, problemy z prawidłowym widzeniem i słyszeniem oraz rozwojem psychoruchowym.

Przebieg badania i interpretacja wyników

Podczas badania EEG pacjent znajduje się w pozycji siedzącej lub leżącej. Na głowę ma założony czepek, do którego przymocowuje się zazwyczaj 19 elektrod: 8 nad każdą półkulą mózgu, 3 ustawione w linii na środku. Umiejscowienie urządzeń ma korespondować z korą i samymi płatami czołowymi, a także ciemieniowymi, skroniowymi i potylicznymi.   Ich odpowiednie rozmieszczenie odgrywa istotną rolę w uzyskaniu adekwatnych wyników analizy – jak twierdzi ekspert z gabinetu Dobrej Diagnostyki. Skórę smaruje się specjalnym żelem, pozwalającym na lepsze odbieranie fal mózgowych. Analiza jest podzielona na dwa etapy: w pierwszym osoba diagnozowana ma zamknięte oczy, w drugim – otwiera je na chwilę co kilka sekund.

Samo badanie elektroencefalografem zazwyczaj trwa 20 minut w przypadku osób dorosłych i 20-40 min u dzieci (do godziny); jest bezbolesne i nieinwazyjne. Elektromagnetyczne fale mózgowe, jakie rejestruje urządzenie, dzieli się ze względu na częstotliwość na alfa, beta, gamma, delta i theta. Prawidłowy wynik badania powinien obejmować głównie te pierwsze, których źródło znajduje się w płatach ciemieniowych oraz potylicznych, a także drugie, umiejscowionych przy płatach czołowych. Zaburzenia w tym obrębie stwierdza się przy nieprawidłowym rytmie lub zanikaniu ich pojawiania się, a także obecności fal delta i theta. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz