Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie EEG?

Na czym polega badanie EEG?

Co to jest badanie EEG zwane fachowo elektroencefalografią? Czy każdy może zostać jemu poddany oraz czy istnieją przeciwwskazania, by skorzystać z tych badań? Na czym polega badanie EEG? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, a także dowiedzieć się, na czym polega badanie EEG, koniecznie przeczytaj poniższe informacje.

Co to jest badanie EEG?

Badanie EEG to najprościej rzecz ujmując obserwacja czynności bioelektrycznych zachodzących w mózgu. Jego celem jest ocena pracy mózgu oraz diagnostyka zmian w nim zachodzących. Dlatego też elektroencefalografia pozwala na zlokalizowanie istniejącego problemu w układzie nerwowym. Badanie EEG wykorzystuje się w szczególności do diagnostyki zaburzeń neurologicznych.

Kto może poddać się badaniu EEG oraz jakie są przeciwwskazania?

Z badań EEG może skorzystać osoba w każdym wieku, lekarze przekonują, że jest to badanie przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Elektroencefalografia to badanie cechujące się brakiem inwazyjności, ponadto nie sprawia bólu. Co istotne, nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Badanie EEG może być wykonywane nawet u kobiet w ciąży.

Na czym polega badanie EEG?

Badanie EEG polega na rejestracji procesów mających miejsce w mózgu. Wykorzystywane są interakcje, które w nim zachodzą. Aktywność mózgu oraz częstotliwość reakcji zachodzących w nim rejestrowane są za pomocą odpowiednio rozmieszczonych na głowie elektrod. Najczęściej podczas badania pacjent przyjmuje pozycję siedzącą, czasami leżącą. Specjalista wykonujący badania odpowiednio rozmieszcza elektrody, za pomocą których wychwycony zostanie obraz interakcji bioelektrycznych, jakie zachodzą u pacjenta. Badanie to trwa co do zasady kilkadziesiąt minut, a jego wynik zapisywany jest przez właściwe urządzenie (elektroencefalograf) za pomocą wykresu obrazującego fale mózgowe. 

Oceń artykuł (10)
3.6
Komentarze
Dodaj komentarz