Jakie są objawy sarkoidozy?

Jakie są objawy sarkoidozy?

Czym jest sarkoidoza? To choroba, w której na rozmaitych narządach w ciele powstają drobne guzki zapalne. Zwykle choroba dotyka płuc, jednak może pojawić się także na innych narządach. Najczęściej chorują młode osoby w przedziale między 20 a 40 rokiem życia. Dowiedz się, jakie są objawy choroby i czy chorzy na sarkoidozę są narażeni na cięższy przebieg w przypadku zachorowania na COVID-19.

Jakie są objawy sarkoidozy?

W niektórych przypadkach chory w ogóle nie wie, że coś dzieje się nie tak, ponieważ sarkoidoza może nie dawać żadnych symptomów. Często zdarza się, że objawy nie są charakterystyczne, należą do nich:

  • zmęczenie
  • osłabienie
  • brak apetytu
  • chudnięcie
  • nocne pocenie
  • gorączka

Najczęściej spotyka się sarkoidozę płuc oraz węzłów chłonnych. Wówczas występują takie objawy jak:

  • kaszel
  • duszności i świszczący oddech
  • ucisk i pieczenie w klatce piersiowej

Dodatkowo węzły chłonne mogą być powiększone, a na szyi czy pod pachami powstają guzki.

W niektórych przypadkach może dojść do ostrego przebiegu choroby, zwanego zespołem Löfgrena. Wówczas mówi się o sarkoidozie skórnej, ponieważ pojawia się rumień guzowaty w postaci czerwonofioletowych plam o różnej wielkości. Zwykle powstają one na podudziach, ale nie pozostawiają blizn. Dodatkowo pojawia się gorączka oraz bóle stawów.

W mniej licznych przypadkach sarkoidoza atakuje układ nerwowy, serce czy narząd wzroku.

Warto podkreślić, że przyczyna tworzenia się zmian zwanych ziarniniakami jest nieznana. Guzki powstają przez nieprawidłowo pobudzane komórki układu odpornościowego, czyli limfocyty.

Jak wygląda diagnostyka choroby?

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza, który dokładnie przeanalizuje twój przypadek i ewentualnie wykluczy inne schorzenia. Nie istnieje test na sarkoidozę. W celu diagnozy należy przeprowadzić szereg badań.

Podstawą jest wywiad sporządzony przez lekarza, a następnie badania – RTG płuc oraz badanie krwi. Jeśli okaże się, że doszło do powstania zmian w płucach, wówczas zleca się badania czynnościowe płuc, a także tomografię komputerową o wysokiej rozdzielczości. Jeśli zachodzi taka konieczność, przeprowadza się badanie bronchofiberoskopowe oskrzeli. Gdy zmiany zlokalizowane są w innych narządach, zleca się rezonans magnetyczny.

Jak leczyć sarkoidozę?

Nie w każdym przypadku trzeba wdrażać leczenie sarkoidozy. U wielu chorych choroba mija samoistnie po upływie nawet kilku tygodni. Leczenia wymaga przede wszystkim sarkoidoza układu nerwowego, serca i narządu wzroku.

Jeśli pojawi się sarkoidoza płucna, należy kontrolować zmiany. Lekarz na podstawie badań stwierdza, czy leczenie jest niezbędne. Zwykle podaje się leki przeciwzapalne, które hamują rozrastanie się ziarniniaków. Jeśli zaburzenie postępuje, podaje się glikokortykosteroidy. Jak wszystkie leki mogą dawać one objawy uboczne, dlatego leczenie trzeba przeprowadzać pod kontrolą lekarza.

Czy sarkoidoza jest zaraźliwa?

Nie, sarkoidoza nie jest chorobą zakaźną. Choć przyczyny nie są do końca poznane, badania wskazują, że być może na powstawanie choroby wpływ ma podatność genetyczna na czynniki środowiska, m.in. czynniki infekcyjne, takie jak bakterie lub prątki gruźlicy, a także czynniki nieinfekcyjne, np. pestycydy czy pyłki roślin.

Sarkoidoza a koronawirus

Wiele osób zastanawia się, czy chorzy na sarkoidozę są bardziej narażeni? Tak, sarkoidoza jest chorobą przewlekłą płuc, więc wpływa na przebieg zakażenia koronawirusem. U osób chorujących na sarkoidozę przebieg choroby jest cięższy niż w przypadku osoby zdrowej.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz