Artykuł sponsorowany

Wpływ jedzenia słodyczy na zęby mleczne u dzieci

Wpływ jedzenia słodyczy na zęby mleczne u dzieci

Wszyscy dorośli wiedzą, że nadmiar słodyczy w diecie dzieci jest szkodliwy dla ich zdrowia, ale dlaczego właściwie? - Słodycze słusznie kojarzymy z cukrem, a ten z otyłością i chorobami związanymi z układem trawiennym. Do tego tematu trzeba jednak dodać jeszcze jeden bardzo ważny wątek: to wpływ jedzenia słodyczy na zęby mleczne u dzieci. Jak zdroworozsądkowo do tego podejść?

Czynniki powodujące próchnicę

W naszym artykule chcemy zgłębić temat wpływu jedzenia słodyczy na zęby mleczne u dzieci w taki sposób, by pomóc rodzicom zrozumieć, w czym właściwie tkwi problem i jak go rozwiązać. Nie będziemy podawać naukowej definicji próchnicy, ale zacznijmy od ważnego punktu ze strony technicznej: by doszło do rozwoju próchnicy, muszą jednocześnie zaistnieć cztery czynniki: bakterie, cukry, podatność zębów i czas. Tak – próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną, a transmisja bakterii próchnicotwórczych następuje we wczesnym dzieciństwie, przede wszystkim od rodziców, opiekunów, bliskich osób. To wręcz nieuniknione. Pożywką dla bakterii próchnicotwórczych są cukry. Rozwojowi próchnicy sprzyja więc przede wszystkim spożywanie produktów bogatych w cukry proste. W zębach mlecznych dzieci powstawanie próchnicy jest szybsze niż w zębach stałych; zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę (ma na to wpływ słabsza mineralizacja).

Jak chronić dziecko przed próchnicą zębów?

O to, jak podejść do diety dziecka w kontekście wpływu słodyczy na zęby mleczne, zapytaliśmy stomatologa dziecięcego z EuroDent Centrum Dentystyki z Krakowa. Cukier w diecie jest szkodliwy dla zdrowia naszych dzieci, ale w nadmiarze. Jeśli chodzi o zdrowie zębów, samo ograniczenie cukru nie będzie pomocne, jeśli dziecko nie będzie odpowiednio dbało o higienę jamy ustnej, czego muszą go nauczyć rodzice. Dziecko musi wypracować nawyk mycia zębów o konkretnych porach i robić to solidnie, pieczołowicie. Niezwykle ważne są też wizyty u stomatologa dziecięcego, który we właściwy sposób zajmie się profilaktyką próchnicy. Stomatolog dziecięcy – pedodonta – może też na przykład zaproponować zabieg lakowania, uzupełniania bruzd występujących naturalnie w zębach preparatem zabezpieczającym je przed próchnicą.

Na koniec wróćmy jeszcze do kwestii szkodliwości nadmiaru cukru w diecie. Świadomi rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że samo wyeliminowanie z diety słodyczy w postaci cukierków i lizaków, batoników i czekoladek, słodkich bułeczek, pączków itp., to jedynie wierzchołek góry lodowej. Zwracajmy uwagę również na zawartość cukru w napojach, które spożywa dziecko, wszelkich produktach instant, produktach śniadaniowych dla dzieci – jak płatki do mleka, jogurty, serki itp. Nie tylko gazowane napoje zawierają cukry i nie tylko produkty, które nazywamy słodyczami, mogą być pełne cukru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz