Artykuł sponsorowany

Własna studnia, czyli sposób na wodę w domu

Własna studnia, czyli sposób na wodę w domu

Życie bez wody jest niemożliwe, więc każdy musi zadbać o doprowadzenie tej życiodajnej substancji do swojego domu. Mieszkańcy miast oraz obszarów o dobrze rozwiniętej sieci wodociągowej nie muszą się tym za bardzo martwić. Jednak, co zrobić, kiedy nie ma mowy o przyłączu wodnym? Podpowiadamy, jakie są rodzaje studni i jak ją wykopać na swojej działce.

Studnia na działce – rodzaje

Studnia to nic innego jak prywatne ujęcie wody, które czerpie ją ze źródeł podziemnych. Ma najczęściej formę pionowego otworu, w którym umieszcza się zestaw urządzeń umożliwiających pobór wody. W Polsce najczęściej spotykane są trzy typy ujęć wody, czyli:

  • Studnia kręgowa – najmniej wydajna i leżąca najpłycej pod powierzchnią ziemi, dlatego woda czerpana z takiej studni nie nadaje się do spożycia z racji zanieczyszczeniami gruntowymi; średnio ma 5 m głębokości, przez co jej budowa jest dość tania i szybka; dobre rozwiązanie do podlewania ogrodu.
  • Studnia abisyńska – zwana inaczej wąsko rurową, które są wkręcane lub wciskane w ziemię nad warstwą wodonośną; mogą sięgać do 10 metrów w głąb ziemi i odznaczają się wydajnością oscylującą w okolicach 3-4 m3 wody na godzinę.
  • Studnia głębinowa (wiercona) – najbardziej wydajne rozwiązanie, które stosowane jest w siedliskach; zapewnia wodę zdatną do spożycia, gdyż studnia czerpie ją czerpie z głęboki warstw wodonośnych, więc jest mało podatna na różnego rodzaju zanieczyszczenia; obecność pompy głębinowej znacznie poprawia wydajność studni.

Wybór odpowiedniej studni jest zazwyczaj pierwszym etapem przygotowań do prac konstrukcyjnych. Dobrze jest podpytać sąsiadów o to, jakie studnie mają i zgłosić się do sprawdzonej firmy oferującego budowę studni oraz odwierty, jak choćby Trustinvest z Gniezna. Kopanie studni to skomplikowane zdanie wymagające konkretnej wiedzy oraz doświadczenia, więc dobrze jest powierzyć je firmie, która od ponad dwudziestu lat pomaga swoim klientom cieszyć się dostępem do wody wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest podłączenie do sieci wodociągowej. 

Jak wygląda proces kopania studni?

Budowa studni to zadanie wymagające solidnego przygotowania, planowania oraz uwzględnienia wielu czynników. Trzeba wziąć pod uwagę plany zagospodarowania przestrzennego, umiejscowić studnię w odpowiednim punkcie na działce i wreszcie zdecydować, jaki rodzaj studni będzie dla nas odpowiedni. Dodatkowo trzeba trzymać rękę na pulsie i pilnować wszelkich formalności, które wymagane są przez organy nadzorujące tego typu prace. O tym, jak budować studnię mówią przepisy prawa wodnego, budowlanego, geologicznego oraz górniczego. Pozwolenie wodno-prawne na wykopanie studni trzeba zdobyć dla tych sięgających poniżej 30 metrów oraz o poborze wody większym niż 0,5 m3. Studnie płytsze i mniej wydajne wymagają jedynie zgłoszenia.

Na początku prac geolog przygotowuje projekt studni, który powstaje na podstawie danych geofizycznych. Dzięki temu mamy pewność, że trafimy na warstwę wodonośną – wiercenie bez sprawdzenia tych parametrów może kosztować wiele czasu, pieniędzy i nerwów, więc rozsądniej jest zadbać o to na początkowym etapie projektowania ujęcia wody. Mając odpowiedni projekt i pozwolenie, (jeśli jest konieczne) można przystąpić do pracy. Studniarze wykonują, więc odwiert na pożądaną głębokość, a do otworu wpuszczana jest rura oraz filtr. Następnie montuje się odpowiednią pompę, która musi być odpowiednio dobrana pod kątem wydajności oraz jakości wody.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz