Artykuł sponsorowany

Rodzaje studni - jaka jest najlepsza?

Rodzaje studni - jaka jest najlepsza?

Budowa studni, czyli własnego ujścia wody to nie lada wyzwanie. Niestety nie zawsze mamy inną opcję. Na to rozwiązanie najczęściej muszą zdecydować się osoby mieszkające na wsi lub na obrzeżach miasta w domku jednorodzinnym, gdzie jest to jedyna metoda pozyskania wody. Studnie jednak tworzy się także jako oszczędność podczas podlewania ogrodu np. na działce. Istnieje wiele rodzajów studni - jaką wybrać?

Dlaczego warto zbudować własną studnię?

Własne ujście wody to przede wszystkim spora oszczędność. Jak już wyżej wspominaliśmy wiele osób jest do tego rozwiązania zmuszonych, jako że nie może korzystać z wody “z miasta”. Studnie to jednak bardzo popularne rozwiązanie, niezależnie od tego czy chcesz żyć zgodnie z ekologią czy nie. Przede wszystkim pozwolą ci znacznie zmniejszyć rachunki za wodę.

Pamiętaj jednak, aby budowę studni powierzyć zaufanej firmie. Naszym faworytem jest firma Gutexx, która istnieje już od 1995 roku. Podczas wieloletniej działalności firma wciąż rozszerza swoją ofertę, jednocześnie ulepszając technologie prac i jakość wykonywanych usług. Cechuje ich profesjonalizm, bezpieczeństwo i terminowość. Działają na terenie Wrocławia i okolic.

Rodzaje studni - głębinowa, kopana czy abisynka?

Studnie możemy podzielić na kilka rodzai w zależności od miejsca w którym ma się ona znajdować, głebokości na jakiej znajduje się woda, jakości tej wody czy wydajności warstwy wodnonośnej. Jakie są rodzaje studni?

  • Studia abisynka to studnia bardzo płytka. Czerpie ona wodę z poziomu wodonośnego położonego kilka metrów pod ziemią. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko w miejscach gdzie znajduję się płytka warstwa wodonośna o dużej wydajności i przepuszczalności.  Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą studnie wykorzystać jedynie do podlewania kwiatów czy rabatów na ogrodzie. Taka woda nie nadaje się do picia czy kąpieli, no, chyba że dla czworonożnego pupila.
  • Studnia głębinowa to zdecydowanie najczęściej stosowane rozwiązanie. Wodę czerpie się z głębokości minimum 15 metrów pod ziemią. Takie studnie mają dodatkowe zalety, ponieważ sięgają do głębszych zasobów wodonośnych ich żywotność jest wieloletnia, wydajność dużo większa a jakość wody pod względem zanieczyszczeń chemicznych ( pestycydów, nawozów ochrony roślin ) jest praktycznie znikoma. Woda nadaje się nie tylko do podlewania ogrodu, ale do gotowania czy kąpieli po wcześniejszym uzdatnieniu.
  • Studnia kopana to najprostszy rodzaj studni. Sięga zaledwie do poziomu wodonośnego i nie jest głębsza niż kilka metrów pod ziemią. Jest to studnia naciekowa, oparta na bazie wody gruntowej, którą wykonuję się w słabych warunkach hydrogeologicznych. Woda ze studni kopanej zazwyczaj jest zanieczyszczona substancjami przesiąkającymi do niej przez przykrywające go warstwy gleby. Nie wolno więc jej spożywać, jednak do podlewania kwiatów z pewnością się nada.

Jaka studnia jest najlepsza?

To, jaka studnia jest najlepsza dla ciebie, zależne jest od twoich potrzeb. Jeśli musisz za pomocą studni kąpać się, gotować, podlewać kwiaty czy spuszczać wodę w toalecie, postaw na studnię głębinową. Jeśli chcesz jedynie podlewać nią rzeczy na swoim ogrodzie, dobrym rozwiązaniem będzie studnia abisynka lub kopana. Dopasuj rodzaj studni do tego, co chcesz uzyskać oraz do warunków geologicznych istniejących w twoim terenie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz