Artykuł sponsorowany

Właściwości, zastosowanie i działanie kwasu hialuronowego

Właściwości, zastosowanie i działanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to substancja szeroko wykorzystywana na gruncie kosmetyki i medycyny. Występuje on w naszym organizmie, a w największej ilości w skórze, której starzeniu ma zapobiegać – i w takim celu jest stosowany w zabiegach medycyny estetycznej. Jego działanie obejmuje jednak znacznie więcej, o czym piszemy w poniższym artykule. Przeczytaj i poznaj pozostałe właściwości kwasu hialuronowego.

Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego

Woda to bardzo istotny składnik naszego organizmu, którego potrzebujemy do zdrowego funkcjonowania. Kwas hialuronowy wraz z kolagenem stanowi główny składnik skóry, gdzie skoncentrowana jest ponad połowa całej ilości kwasu znajdującego się w naszym ciele. Jego znaczenie wynika ze zdolności kwasu do wiązania cząsteczek wody właśnie. Z tego powodu odpowiada on za właściwy poziom nawilżenia skóry. Spadek kwasu hialuronowego skutkuje degeneracją włókien kolagenowych, co prowadzi do powstawania zmarszczek i starzenia się skóry. Jako składnik płynu stawowego kwas hialuronowy nadaje sprężystość chrząstki stawowej i tym samym wpływa na prawidłowy ruch stawu. Zmniejszone stężenie prowadzić będzie do powstawania stanów zwyrodnieniowych.

Najbardziej znanym zastosowaniem kwasu hialuronowego jest kosmetyka oraz zabiegi medycyny estetycznej, o czym przekonać się możemy, przeglądając ofertę salonów kosmetycznych takich jak Cosmetology Day. Ponadto jednak substancja ta wykorzystywana jest na gruncie medycyny w dziedzinach takich jak okulistyka, ortopedia i ginekologia. Na bazie kwasu hialuronowego wykonuje się płyny do soczewek kontaktowych oraz krople do oczu. Łagodzą one podrażnienia i pozytywnie wpływają na strukturę filmu łzowego. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest też podczas operacji zaćmy czy przeszczepu rogówki. Skutecznie wykorzystywany jest również w leczeniu chorób kości i stawów w formie zastrzyków. Ponadto przyspiesza leczenie ran pooperacyjnych na szyjce macicy, sromie i pochwie.

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego stanowią podstawę nowoczesnej medycyny estetycznej. Substancja te jest również składnikiem wielu kremów nawilżających, balsamów czy  maseczek do twarzy. Jego stężenie w naszym organizmie zmniejsza się po dwudziestym piątym roku życia, a jeszcze bardziej – po czterdziestym. Powoduje to wolniejszą regenerację skóry oraz pojawienie się zmarszczek. Dlatego tak duże znaczenie ma dostarczanie kwasu hialuronowego za pośrednictwem kosmetyków lub zabiegów. W salonach kosmetycznych stosowana jest usieciowana postać kwasu hialuronowego, która wykorzystywana jest przede wszystkim do:

  • wypełniania i wygładzania zmarszczek;
  • ukrywania efektów starzenia skóry;
  • podnoszenia owalu twarzy;
  • ujędrniania i rewitalizacji skóry;
  • modelowania i powiększania ust;
  • nawilżania skóry.

Ze względu na to, że kwas hialuronowy jest substancją produkowaną w naszym organizmie, a na potrzeby zabiegów kosmetycznych uzyskiwany jest metodami biotechnologicznymi, jego stosowanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia, a ryzyko wystąpienia podrażnień czy alergii niewielkie. Przeciwskazaniem do poddania się zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego jest ciąża oraz karmienie piersią.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz