Artykuł sponsorowany

Właściwości klejów montażowych

Właściwości klejów montażowych

Wybór odpowiedniego kleju podczas prac wykończeniowych to jedna z najważniejszych kwestii. Najczęściej wykorzystywanymi są kleje montażowe. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji produktów różnych marek. Na jakie właściwości zwrócić szczególną uwagę? Czym różnią się między sobą? Podpowiadamy, jak dokonać najlepszego wyboru spośród oferty producentów.

Rodzaje klejów dostępne na rynku

Obecnie wybór klejów przeznaczonych do montażu jest bardzo duży. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów można wymienić między innymi:

  • kleje wodne,
  • kleje cyjanoakrylowe,
  • kleje neoprenowe,
  • kleje poliuretanowe,
  • kleje polimerowe.

Każdy z nich jest tak naprawdę przeznaczony do innego wykończenia. Bardzo ważne, aby zastosować taki produkt, który będzie wytrzymały i połączy ze sobą materiał, który został wykorzystany podczas budowy.

Charakterystyka klejów montażowych

Najbardziej uniwersalne, a tym samym najczęściej wykorzystywane podczas prac montażowych, są kleje wodne. Tworzą one elastyczną powierzchnię łączącą ze sobą takie same lub różne materiały. Co ciekawe, ten rodzaj kleju może być wykorzystywany praktycznie w każdym rodzaju prac. Ze względu na niską zawartość substancji chemicznych nie trzeba obawiać się żadnych uszkodzeń, czy odbarwień – co w niektórych przypadkach jest bardzo ważne.

Kleje cyjanoakrylowe są szybkie i mocne. Okazuje się jednak, że mają pewne wady. Specjalista z firmy Torys Spółka z o.o. zauważa: Ogromnym plusem substancji cyjanoakrylowych jest ich szybkie, wręcz błyskawiczne działanie. Są one odporne między innymi na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy, uderzenia czy dużą wilgoć. Niestety nie mogą być stosowanie do wszystkich powierzchni. Absolutnie nie powinno się wykorzystywać ich np. do styropianu. Ich skład sprawi, że pod wpływem substancji ulegnie on stopieniu – dodaje. Co więcej, ten rodzaj klejów nie może być stosowany na większych powierzchniach – jest to również spore ograniczenie.

Kleje neoprenowe, podobnie jak wodne, mogą być stosowane do niemal wszystkich powierzchni. Są one odporne na dużą wilgoć, czy drgania i uderzenia. Niestety czas ich schnięcia jest zdecydowanie dłuższy i w niektórych przypadkach może wynosić nawet do 20 minut.

Kleje polimerowe i poliuretanowe wyróżniają się dużą odpornością na różne czynniki. Szczególnie te drugie mogą być wykorzystywane do klejenia parkietów. Jednak podobnie jak w przypadku wyżej wymienionego typu, czas ich schnięcia jest zdecydowanie dłuższych niż np. klejów cyjanoakrylowych.

Jak wybrać odpowiedni klej montażowy?

Kleje montażowe wykorzystywane są praktycznie przez każdego. Podczas ich wyboru najważniejszą kwestią jest zwrócenie uwagi na przeznaczenie produktu. Zwłaszcza 

w przypadku konieczności połączenia elementów styropianowych czy teflonowych może mieć to ogromne znaczenie dla wykonywanych prac wykończeniowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz