Artykuł sponsorowany

Aplikacje klejowe. Przegląd rozwiązań

Aplikacje klejowe. Przegląd rozwiązań

Klejenie na gorąco to wygodna i trwała metoda łączenia różnych materiałów. Nadaje się zarówno do precyzyjnego klejenia, jak i łączenia dużych powierzchni. Jak wygląda klejenie na gorąco w przemyśle? Poznaj rozwiązania z zakresu aplikacji klejowych, a także ich zastosowania. Dowiedz się, jak działają profesjonalne klejarki - zarówno automatyczne, jak i ręczne.

Zalety i zastosowania klejenia na gorąco

Klejenie na gorąco ma wiele przewag nad innymi metodami łączenia materiałów. Bardzo istotna jest tu estetyka - klej pozostaje niewidoczny, ponieważ umieszcza się go między warstwami łączonych materiałów. Mocną stroną klejenia na gorąco jest też dobra relacja między szybkością pracy, jej dokładnością a siłą wiązania. Na czym polega klejenie na gorąco? O krótkie wyjaśnienie poprosiliśmy w firmie Logica System, która specjalizuje się w aplikacjach klejowych:

Klej przeznaczony do klejenia na gorąco w temperaturze pokojowej pozostaje ciałem stałym. Osoby, które posługiwały się ręcznym pistoletem do kleju, wiedzą to dobrze. Klej ma postać giętkich lasek w kolorze przezroczystym lub białym. Po podgrzaniu topi się i uzyskuje bardzo dużą lepkość. Płynna forma zapewnia też precyzję nanoszenia. Po naniesieniu niepodgrzewany klej szybko zastyga, trwale łącząc materiały. Łączenie jest bardzo mocne, a przy tym niezwykle dyskretne. W zależności od rodzaju użytego kleju ma on różną siłę wiązania, a także odmienną elastyczność. Można go więc dobierać do różnych zastosowań - od branży odzieżowej przez meblarstwo po rękodzieło artystyczne.

Aplikacje klejowe w przemyśle

Aplikacje klejowe, czyli urządzenia do klejenia na gorąco w warunkach przemysłowych, są ściśle dostosowane konstrukcją i możliwościami do łączonych materiałów i klejów używanych w zakładzie. Co do zasady działają one podobnie jak ręczne pistolety, tyle że są znacznie większe, dają większą powtarzalność i lepsze tempo pracy. Klej jest podgrzewany w dużych zbiornikach dzięki tzw. topielnikom. Zapewniają one stałą temperaturę niezbędną do tego, aby klej zyskał pożądaną konsystencję. Jej utrzymanie to gwarancja szybkiego i precyzyjnego nanoszenia. 

W zależności od tego, jak duże powierzchnie mają być klejone, jaka jest konsystencja kleju i na jakich materiałach się pracuje, są różne metody nanoszenia. Nowoczesne aplikacje klejowe są wyposażone w różne typy głowic. Głowice wyciskające umożliwiają punktowe i ściegowe nanoszenie kleju, a głowice rozpryskowe i węże grzewcze służą do szybkiego natryskiwania kleju na całą łączoną powierzchnię. Klej można stosować też powierzchniowo jako powlekającą warstwę ochronną; do tego typu prac stworzono odrębny typ głowicy. 

W przemyśle stosuje się też metody ręczne. Do manualnego nanoszenia kleju na gorąco używa się pistoletów, które umożliwiają swobodne manewrowanie i bardzo dokładne wyciskanie kleju po kropelce. Ta metoda pozostawia dużo swobody. Wykorzystuje się ją do szczególnie małych wyrobów, a także tam, gdzie produkcja nie jest seryjna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz