Artykuł sponsorowany

Windykacja należności od kontrahenta – w czym może pomóc kancelaria prawna?

Windykacja należności od kontrahenta – w czym może pomóc kancelaria prawna?

Windykacja należności jest często stosowana w polskich realiach, bo bardzo wiele faktur w transakcjach B2B jest opłacona po terminie lub wcale. Jeśli standardowe metody wyegzekwowania należności nie przynoszą efektu, warto z pomocą radcy prawnego wystosować oficjalne pismo o przedsądowym wezwaniu do zapłaty i jeśli okoliczności pozwolą, wynegocjować warunki uregulowania długu.

Problem z odzyskaniem należności od klienta

Odzyskiwanie należności, które nie są wypłacane w terminie stanowi duży problem i jest dość powszechny. Więcej niż połowa faktur w Polsce jest płacona po przekroczonym terminie, co dla firmy stanowi poważny problem, bo traci własną płynność finansową. Dlatego skuteczne odzyskiwanie długów od kontrahentów na stałe wpisuje się w prowadzenie biznesu i trzeba się liczyć z koniecznością wezwań do zapłaty. Przy braku reakcji ze strony dłużnika podejmowana jest windykacja należności. W tym przypadku należy się już wesprzeć wiedzą prawniczą, bo próba odzyskania długu na własną rękę jest mało skuteczne, a nawet może pogrzebać szansę na wypracowanie kompromisu przez zbyt chaotyczne działanie.

Etapy odzyskiwania długu od kontrahenta

Zdarza się, że mniej formalne upomnienia nie odnoszą skutku i dopiero przedsądowe wezwanie do zapłaty powoduje to, że sprawa jest traktowana poważnie przez dłużnika. Takie pismo musi zawierać niezbędne dane dotyczące długu oraz opis konsekwencji, jakie poniesie firma, gdy nie ureguluje należności. Tego typu dokument jest skuteczny i robi należyte wrażenie, gdy jest napisany przez radcę prawnego, który pomoże na każdym etapie ściągania długu. Takie usługi są dostępne np. w Kancelarii Radców Prawnych Natalia Falkowska-Wierczewska. Jeżeli istnieje szansa odzyskania pieniędzy bez udziału sądu, warto usiąść do negocjacji. Wiedza radcy prawnego, który będzie obecny w procesie mediacji, pomoże w zawarciu ugody. Krokiem ostatecznym jest proces i jeśli wyrok wskazuje na konieczność zapłaty, a dłużnik wciąż ociąga się z uregulowaniem zobowiązań, pozostaje egzekucja komornicza.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz