Artykuł sponsorowany

Na jaką pomoc prawną mogą liczyć przedsiębiorcy w warunkach epidemii?

Na jaką pomoc prawną mogą liczyć przedsiębiorcy w warunkach epidemii?

Zmiany, jakie zaszły we wszystkich sferach naszego życia z powodu epidemii COVID-19 szczególnie mocno uderzyły w przedsiębiorców. Zakazy i ograniczenie funkcjonowania rozmaitych firm powodują liczne problemy nie tylko w zakresie płynności finansowej, ale również współpracy z kontrahentami. W takiej sytuacji należy podjąć stosowne kroki prawne, by uchronić się przed zerwaniem kontraktów. Poniżej radzimy, na jaką pomoc można liczyć.

Renegocjacja warunków umowy

W prowadzeniu interesów kluczowe znaczenie ma zaufanie. Często firmy pracują latami, by je zdobyć, niestety łatwo jest też je utracić. Niedotrzymanie umowy to jeden z główny czynników, jaki przyczynia się do budowania negatywnego wizerunku, dlatego żadne przedsiębiorstwo nie chce być z tym kojarzone. Niestety siła wyższa w postaci epidemii wirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że w wielu firmach brakuje pracowników, ponieważ znajdują się na kwarantannie, prowadzony jest nadzór epidemiologiczny czy też wprowadzone ograniczenia wymuszają zmianę organizacji pracy. W takiej sytuacji problemem są zawarte wcześniej umowy. Niemożność prowadzenia działalności z uwagi na powyższe warunki może też być podstawą do ponownej negocjacji warunków z kontrahentem.

Skala zmian, jakie nastąpiły w ostatnich miesiącach, sprawia, że przedsiębiorcom trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy problemu, który sparaliżowałby nasze życie w tak dużym stopniu. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dzięki znajomości prawa będą w stanie pomóc nam w tej trudnej sytuacji. Kancelaria Radców Prawnych Natalia Falkowska-Wierczewska oferuje w tym zakresie między innymi przygotowanie:

  • pism informujących o zaistniałym problemie;
  • projektów odstąpienia od umowy z uwagi na brak możliwości świadczenia z przyczyn niezależnych od strony;
  • projektów aneksów, porozumień, umów zawieszających współpracę lub regulujących jej zasady podczas kryzysu;
  • wniosku o zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej i pomoc w jego złożeniu w formie elektronicznej;
  • wniosku o odroczenie płatności składek na ubezpieczenie społeczne oraz pomoc w jego złożeniu.

Ponadto radca prawny może prowadzić w imieniu przedsiębiorcy negocjacje w sprawie przedłużenia terminu, odroczenia płatności czy też rozłożenia zobowiązań na raty.

Odszkodowanie od Skarbu Państwa

Innym problemem ściśle związanym z wprowadzonymi ograniczeniami to straty finansowe i utracone korzyści przedsiębiorstw. Zgodnie z treścią Konstytucji oraz kodeksu cywilnego każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody wynikającej z niezgodnych z prawem działań organu władzy publicznej, a wówczas odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna, która z mocy prawa wykonuje tę władzę. Jeśli weźmiemy pod uwagę przewidziany w Konstytucji wysoki standard ochrony własności oraz innych praw majątkowych, to możemy uznać, że ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych nie ma legalnej podstawy.

W związku z tym wynikające z niej ograniczenia powinny zostać poprzedzone wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Bez tego sądy mogą uznać podjęte decyzje za niezgodne z prawem, co pozwala ubiegać się o odszkodowanie za rzeczywiste straty materialne, czyli koszty, opłaty, czynsz i inne podobne, a także za utracone korzyści rozumiane jako zyski, które można by osiągnąć, gdyby nie ograniczenia w prowadzeniu działalności. Przy oszacowaniu należnego zadośćuczynienia, a także w procesie kierowania roszczeń powinniśmy korzystać z pomocy radcy prawnego, który wskaże nam możliwe działania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz