Artykuł sponsorowany

Wdrażanie systemu zarządzania jakością spawania – ISO 3834.

Wdrażanie systemu zarządzania jakością spawania – ISO 3834.

Według specjalistów wdrożenie do przedsiębiorstwa z branży spawalniczej systemu ISO 3834 niesie za sobą wiele korzyści. Zadania realizowane w oparciu o system zarządzania jakością spawania mają ogromny wpływ na poprawę jakości elementów spawanych, usprawnienie produkcji i obniżenie jej kosztów. Wdrożenie takiej procedury wpływa pozytywnie również na wizerunek danej firmy. Dlaczego warto zdecydować się na taki krok?

Czym jest ISO 3834?

ISO 3834 określa wymagania jakości odpowiednie dla procesów spawania tworzyw metalowych. Warto zaznaczyć, że norma ta składa się z pięciu części.  Na ISO 3834-01  składają się wszystkie kryteria odpowiedniego poziomu wymagań jakości, ISO 3834-02 odnosi się do pełnych wymagań jakości. Z kolei ISO 3834-03 opisuje wymagania standardowe, a ISO 3834-04 wymagania podstawowe. Ostatnia część – ISO 3834-05- określa dokumenty, których wymagania powinny być spełnione, aby potwierdzić zgodność z wymaganiami jakości zawartymi w 2,3 i 4 części standardu. Mówiąc prościej-  norma ta określa wymagania, jakie dany zakład produkcyjny powinien spełnić, żeby wszystkie procesy spawalnicze prowadzone były w sposób poprawny, a końcowy wyrób odznaczał się najwyższą jakością.

Przebieg procesu wdrożeniowego

Jak informuje specjalista z firmy Welding Consulting- na samym początku konieczne jest ustalenie, jaki poziom systemu pragnie wdrożyć dane przedsiębiorstwo z branży spawalniczej. W tym celu eksperci zapoznają się ze specyfiką oraz sposobem funkcjonowania firmy – analizują oni szczegóły procesu produkcyjnego, zwracając uwagę te elementy, które mają wpływ na jakość wyrobów według normy ISO 3834. Następnie specjaliści tworzą projekt systemu zarzadzania jakością w spawalnictwie wraz z harmonogramem jego wdrażania. Dokument ten musi zostać zatwierdzony przez osoby zarządzające danym przedsiębiorstwem. Konieczne będzie również opracowanie dokumentacji systemowej, w skład której wchodzą:

  • księga jakości z załącznikami,
  • procedury systemowe,
  • procedury operacyjne,
  • formularze,
  • instrukcje.

Kolejnym etapem jest przeszkolenie pracowników z wymagań serii norm PL-EN ISO 3834. Dopiero kiedy personel przyswoi opracowany materiał, specjaliści mogą zająć się właściwym wdrożeniem całego systemu. Wszystko odbywa się zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem. Przeprowadzenie audytu wewnętrznego jest kolejnym krokiem. Jego celem jest weryfikacja stanu przygotowania przedsiębiorstwa do końcowego audytu certyfikacyjnego. Ten z kolei dokonywany jest przez firmę zewnętrzną. Decydując się na usługi sprawdzonych specjalistów, zyskujemy gwarancję, że przebiegnie on pomyślnie i przedsiębiorstwo uzyska odpowiedni certyfikat, który stanowi potwierdzenie kompetencji w zakresie produkcji wyrobów spawanych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz