Artykuł sponsorowany

Zasady przeprowadzania przeglądów technicznych budynków

Zasady przeprowadzania przeglądów technicznych budynków

Po tym, jak na początku 2006 roku doszło do tragicznego zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich, w polskim prawie pojawiły się dużo bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące przeprowadzania przeglądów technicznych budynków. Stwierdzające one między innymi z jaką częstotliwością powinny być przeprowadzane kontrole i kto ponosi odpowiedzialność za ich wykonywanie.

Jak często należy wykonywać przeglądy techniczne budynków?

Do wykonywania regularnych przeglądów stanu technicznego budynku zobowiązani są właściciele i zarządcy wszystkich nieruchomości mieszkalnych i użytkowych, z wyłączeniem między innymi domów jednorodzinnych i letniskowych oraz budownictwa zagrodowego.

- Zgodnie z artykułem 62 ustawy Prawo budowlane kontrole powinny być wykonywane przynajmniej raz do roku – mówi przedstawiciel firmy Megam - a w przypadku budynków, który powierzchnia zabudowy wynosi powyżej 2000 metrów kwadratowych oraz budynków, których powierzchnia dachu wynosi powyżej 1000 metrów kwadratowych, kontrole powinny odbywać się przynajmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada.

 Kontrole powinny obejmować sprawdzenie instalacji wewnętrznych i zewnętrznych budynków (gazowe, elektryczne etc.) instalacje służące ochronie środowiska, przewody kominowe oraz elementy, które ze względu na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych i działania wynikające z użytkowania narażone są na uszkodzenie. Dodatkowo co najmniej co 5 lat należy wykonać kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego budynku, jego estetyki i przydatności do użytkowania oraz stanu otoczenia. Oddzielne przepisy regulują częstotliwość wykonywania kontroli urządzeń grzewczych (częstotliwość uzależniona od mocy kotłów i rodzaju stosowanego paliwa), a także klimatyzacji i innych urządzeń.

Kto powinien wykonywać przeglądy techniczne?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministra Gospodarki i Pracy przeglądy techniczne budynków mogą przeprowadzać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane oraz kwalifikacje wymagane do nadzoru i użytkowania danych rodzajów instalacji i urządzeń. Jeśli w toku kontroli wykazane zostaną nieprawidłowości zagrażające życiu i zdrowiu użytkowników bądź mieszkańców danego obiektu, bądź stanowiące zagrożenie dla konstrukcji obiektu lub jego otoczenia, właściciel, zarządca lub użytkownicy zobowiązani są do niezwłocznego ich usunięcia. Każdy przegląd kończy się sporządzeniem protokołu, który stanowi potwierdzenie wykonania czynności kontrolnych oraz opisuje, jakie nieprawidłowości zostały wykryte. Przy kolejnej kontroli osobą ją wykonująca powinna sprawdzić, czy nieprawidłowości te zostały usunięte. Kopia protokołu przekazywany jest do odpowiedniego organu nadzoru budowlanego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz