Artykuł sponsorowany

Bliska Poradnia - logopeda przy wadach wymowy

Bliska Poradnia - logopeda przy wadach wymowy

Przed rozpoczęciem terapii logopedycznej, konieczne jest precyzyjne postawienie diagnozy. Nie jest to takie proste. Wady wymowy, zwłaszcza u dzieci, bywają dość trudne do zdiagnozowana. Czym jest diagnoza logopedyczna? Co się na nią składa? W jaki sposób logopeda stawia taką diagnozę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym krótkim artykule. Poznaj Bliską Poradnię.

Diagnoza logopedyczna – co to takiego?

Diagnoza logopedyczna musi dotrzeć do źródeł problemu. Nie chodzi tylko o stwierdzenie, z jakim rodzajem wady wymowy mamy do czynienia. Logopeda musi też ustalić, jakie są powody występowania danej wady. Diagnoza jest stawiana w oparciu o rozmowę, obserwację, badanie szczegółowe, a w przypadku dzieci konieczny jest także wywiad z jego rodzicami. Na pierwszą wizytę u logopedy należy zabrać dokumentację medyczną, ponieważ zawarte w niej informacje mogą mieć duże znaczenie w diagnozie różnicowej, ułatwiają też one ustalenie postępowania terapeutycznego.

W procesie diagnozy wykorzystuje się wyniki wcześniejszych badań specjalistycznych, np. audiologicznych, neurologicznych, psychologiczno-pedagogicznych. Czasem konieczne jest wykonanie badań dodatkowych lub konsultacje z innymi specjalistami, szczególnie w przypadku łączonych zaburzeń mowy. Warto też podkreślić, że postawienie diagnozy to często dłuższy proces – w trakcie pierwszego spotkania logopeda formułuje hipotezę diagnostyczną, którą następnie, w trakcie kolejnych spotkań będzie weryfikować. Pełna diagnozę logopedyczną możemy więc otrzymać dopiero po kilku spotkaniach.

Na co logopeda zwraca uwagę podczas badania?

Do terapeutów mowy bardzo często trafiają dzieci. W celu postawienia diagnozy logopeda powinien zwrócić uwagę na kilka czynników. W trakcie badania obserwuje on, na jakim etapie rozwoju mowy dziecko się znajduje i czy udaje się z nim nawiązać kontakt językowy. Stara się odpowiedzieć na pytanie, czy maluch prawidłowo buduje zdania, poprawnie wypowiada wszystkie głoski, czy mówi płynnie, wykorzystując prawidłowy tor oddechowy. Istotne jest też sprawdzenie czy u dziecka nie występują zaburzenia głosu. Poddawane ocenie są także: sprawność narządów mowy, napięcie mięśniowe, funkcja połykania, stan uzębienia oraz warunki zgryzowe.

Warto wspomnieć, że logopeda sprawdza także, czy dziecko prawidłowo różnicuje dźwięki mowy, reaguje słuchowo na polecenia, rozumie kierowane do niego komunikaty, a u starszych dzieci istotne jest, jak radzą sobie one z językiem w formie pisanej. Wady wymowy czy problem jąkania występują częściej u małych dzieci, niż w grupie osób dorosłych. Odpowiednio poprowadzona korekta wad wymowy pozwala na ich zniwelowanie, natomiast całkowite ustąpienie jąkania jest trudne do przewidzenia. U konkretnego dziecka możemy jednak ocenić jak duże jest ryzyko utrwalenia się objawów.

Kluczowe jest odpowiednio wczesne skierowanie dziecka do logopedy, ocena stawu jego mowy i ewentualne rozpoczęcie terapii, w przeciwnym razie trudności mogą się utrwalić i trudniej będzie problem rozwiązać w późniejszym, dorosłym życiu. W przypadku jąkania dzięki terapii można znacząco ułatwić proces ustępowania trudności w mowie u małych dzieci lub złagodzić objawy i pomóc w radzeniu sobie z problemem przez dzieci starsze. Dlatego zadaniem rodziców powinna być dokłada obserwacja dziecka i współpraca z logopedą. Dzięki temu zaistnieją duże szanse na lepsze funkcjonowanie językowe dziecka.

Z terapią logopedyczną można spotkać się w ofercie Bliskiej Poradni. Gabinet znajduje się w Pile, w województwie wielkopolskim, a rodzice mogą tu wykonać diagnozę wad wymowy u swoich dzieci. Konsultacje obejmują badanie narządów mowy oraz rozpoznawanie jąkania, dyslalii, dysglosji, afazji czy zaburzenia akcentu i tonacji. Poradnia działa na rynku od ponad dwudziestu pięciu lat. Jak widać, w wielu przypadkach wyeliminowanie wady wymowy opiera się na regularnych ćwiczeniach na terapiach w gabinetach logopedycznych.

Opracowanie:
Złotów, Norwida 8
tel. 515 777 206
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz