Artykuł sponsorowany

Kiedy nasze dziecko potrzebuje terapii logopedycznej?

Kiedy nasze dziecko potrzebuje terapii logopedycznej?

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, zarówno pod względem motoryki dużej i małej, jak i kompetencji językowych. Właściwa wymowa jest jednym z czynników decydujących o gotowości dziecka do pójścia do szkoły, więc w teorii powinna być ukształtowana do 7 roku życia. Jednak na rozwój mowy ma wpływ wiele czynników, dlatego proces ten często nie przebiega zgodnie z ustalonymi standardami. Logopeda to specjalista, którego obszarami badań są diagnoza stanu rozwoju języka oraz terapia zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju. Przeczytaj, kiedy warto udać się na konsultację logopedyczną.

W jakich sytuacjach warto umówić się na wizytę u logopedy?

Zanim zaczniemy się martwić, spróbujmy dowiedzieć się więcej o rozwoju języka u dzieci i sprawdzić, czy mowa naszej pociechy jest typowa dla jej wieku. Jeśli nadal się niepokoisz, umów się na wizytę. Z pomocy logopedy, który oceni budowę narządów mowy oraz sprawdzi, czy dziecko dobrze słyszy, prawidłowo oddycha i połyka, można skorzystać w NZOZ Lar-Med. Czasami wystarczy krótka rozmowa, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. W razie potrzeby specjalista określi, czy mowa dziecka jest adekwatna do wieku oraz czy warto zacząć od stymulacji lub korekty mowy poprzez udział w terapii logopedycznej. Jeśli diagnoza logopedyczna jednoznacznie potwierdzi, że dziecko ma wadę wymowy, należy niezwłocznie rozpocząć terapię, najlepiej, gdy ma to miejsce w okresie przedszkolnym, czyli jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole.

Jeśli 3-latek jeszcze nie mówi, a komunikacja z nim odbywa się za pomocą gestów, a 4-latek mówi o wiele mniej niż jego rówieśnicy z piaskownicy, powinno to być powodem do niepokoju. Oba przypadki są objawami opóźnionego rozwoju mowy.

Na pewno nie należy czekać, aż dziecko wyrośnie z zaburzenia mowy. Warto zasięgnąć profesjonalnej porady, jeśli między innymi:

  • rozwój psychomotoryczny i emocjonalny dziecka znacznie różni się od rówieśników,

  • dziecko po ukończeniu 2 roku życia nie wypowiada prostych słów typu „mama”, „tata”, „daj” ani słów onomatopeicznych na określenie różnych przedmiotów gospodarstwa domowego,

  • wyraźnie zaobserwujemy anatomiczne zmiany w aparacie mowy, takie jak np. nieprawidłowa budowa języka, wady zgryzu, nieprawidłowości w uzębieniu,

  • podejrzewamy fizyczne uszkodzenie słuchu u dziecka lub mamy wątpliwości, czy nasze dziecko dobrze słyszy,

  • nie wymawia żadnej samogłoski ustnej (tj. a, o, u, e, i, y) przed ukończeniem czwartego roku życia,

  • dziecko w wieku 4 lat mówi bardzo niewyraźne, jego słownictwo jest ubogie w porównaniu z umiejętnościami innych dzieci,

  • dziecko zwykle mówi przez nos.

Dlaczego terapia logopedyczna jest niezwykle ważna?

Logopedia, jako dziedzina nauki, zajmuje się językowym porozumiewaniem się, prawidłowym rozwojem mowy oraz wszelkimi zaburzeniami mowy u każdego, niezależnie od wieku. Aby słowa mogły być prawidłowo wyartykułowane, aparat mowy musi wykonać ogromną pracę. Z pozoru nieistotna dla dorosłych dziecięca paplanina, to nic innego, jak praktyka doskonaląca umiejętność mówienia. Logopeda to jednak coś więcej niż tylko specjalista od wad wymowy. Oferuje on pomoc dzieciom i dorosłym w zakresie: terapii dysfonii (zaburzeń głosu, w tym barwy, częstotliwości, poziomu głośności, czasu trwania); artystycznej terapii mowy; emisji głosu mówionego i śpiewanego; terapii jąkania; aktywacji językowej w starszym wieku; terapii neurologopedycznej (zajmującej się zaburzeniami mowy o podłożu neurologicznym) oraz terapii surdologopedycznej (ukierunkowanej na poprawę funkcjonowania osób z zaburzeniami słuchu)

Często występujące blokady w komunikacji werbalnej mogą zaburzać rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka. Odpowiednie ćwiczenia, terapia zabawowa i stymulacja półkul mózgowych mogą uruchomić mechanizmy językowe i zrekompensować deficyty w rozwoju dziecka. Pamiętajmy, że nieprawidłowy rozwój mowy może utrudniać dzieciom nawiązywanie przyjaźni, a w wielu przypadkach prowadzić do wycofania się i obniżenia samooceny.

Co wyróżnia polecanego logopedę?

Dobry logopeda to osoba, która musi posiadać wysoki poziom wiedzy z zakresu anatomii aparatu mowy, a także z dziedzin psychologii i pedagogiki. Ważna jest również pasja do tego zawodu, i posiadanie naturalnych cech osobowości, takich jak intuicja i ogromna umiejętność wczuwania się w pacjentów w każdym wieku. Praca z dziećmi wymaga również szczególnej uwagi i doświadczenia. Do gabinetu logopedy zgłaszają się dzieci na różnych etapach rozwoju w celu postawienia diagnozy, dlatego ważne jest, aby specjalista wiedział jaką zastosować terapię logopedycznej i kiedy skierować młodego człowieka do psychologa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz