Artykuł sponsorowany

Masz problemy z wymową – zawsze pomoże ci profesjonalny logopeda

Masz problemy z wymową – zawsze pomoże ci profesjonalny logopeda

Logopeda to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozą, stymulacją rozwoju mowy,
terapią zaburzeń (m.in. artykulacji, mowy, głosu, języka pisanego, karmienia i połykania a także zaburzeń powstałych na podłożu neurologicznym) oraz profilaktyką. Pracuje także z dziećmi z dysleksją, bądź zagrożeniem dysleksji, opóźnionym lub niedokończonym rozwojem mowy, różnymi problemami neurologicznymi, z afazją, autyzmem czy zespołem Aspergera. Pomaga też dzieciom dwujęzycznym.

Kiedy skorzystać z pomocy logopedy?

Logopeda jest terapeutą, który kształtuje prawidłową wymowę, usuwa wady wymowy oraz prowadzi naukę mowy (w przypadku jej braku) u dzieci, młodzieży i dorosłych.

Logopeda zajmuje się:

  • profilaktyką wad wymowy, m.in. prowadząc grupowe i indywidualne zajęcia logopedyczne i logorytmiczne w przedszkolach,

  • przeprowadzaniem przesiewowych badań logopedycznych,

  • terapią wad wymowy dzieci, młodzieży i dorosłych,

  • terapią zaburzeń mowy,

  • terapią zaburzeń głosu,

  • terapią zaburzeń języka pisanego (dysleksja, dysgrafia, dysortografia),

  • terapią karmienia i połykania. 

W czasie terapii logopeda skupia się przede wszystkim na korygowaniu zaburzonej mowy, ale pamięta również o ćwiczeniach usprawniających narządy artykulacyjne, percepcję wzrokową, percepcję słuchową, orientację przestrzenną oraz motorykę dużą i małą. Wprowadza też elementy ćwiczeń ułatwiających naukę czytania i pisania, doskonali rozwój ruchowy i emocjonalny.



Co oferuje leczenie u lekarza logopedy?

Dyplomowani logopedzi w gabinetach takich jak Marlena Kołodyńska-Chadaj Logopeda, zajmują się pracą z dziećmi i leczeniem powstających u nich wad wymowy. W ich gabinetach dba się o to, żeby stworzyć małym pacjentom odpowiednią atmosferę, dzięki czemu czują się zrelaksowani. Ma to duże znaczenie przy stosowaniu odpowiednich metod i terapii. Zawsze zaczynają od postawienia odpowiedniej diagnozy logopedycznej, co pozwala im zyskać właściwy ogląd w zaistniały problem i możliwość podjęcia odpowiednich działań. Ich oferta leczenia i terapii to zazwyczaj dykcja i artykulacja, terapia wad mowy, jąkanie. Z dziećmi pracują nad poprawą dykcji. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w kwestiach porozumiewania się, ale również odbioru społecznego co decyduje o komforcie psychicznym dzieci, zwłaszcza wśród rówieśników. Cały czas pilnie śledzą też swoją  specjalność, dzięki czemu mogą na bieżąco wprowadzać nowatorskie techniki. Jeśli więc zaobserwujemy u naszego dziecko problemy z komunikacją i wymową, warto zgłosić się do kompetentnego lekarza logopedy.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz