Artykuł sponsorowany

W jakich sytuacjach sporządza się mapy geodezyjne do celów prawnych?

W jakich sytuacjach sporządza się mapy geodezyjne do celów prawnych?

Choć geodeta kojarzy się z pracownikiem terenowym, to nie sposób nie zauważyć, że lwią część jego pracy stanowią obowiązki związane ze sporządzaniem różnorodnej dokumentacji. W jej skład wchodzą również mapy geodezyjne do celów prawnych, które są kluczowym elementem wielu postępowań sądowych. Na jej przygotowanie składa się wiele czynników. Kiedy należy sporządzić taką mapę i jak wyglądają formalności z nią związane?

Kiedy należy sporządzić mapę geodezyjną do celów prawnych?

Mianem mapy geodezyjnej do celów prawnych określa się opracowanie kartograficzne, przedstawiające  granice nieruchomości. Ten dokument najczęściej wykorzystywany jest w postępowaniach sądowych. Jego przygotowanie obejmuje  szereg procesów, które prowadzą do tego, że osoba ubiegająca się o stworzenie mapy uzyskuje jej uwierzytelnioną poprzez pieczęć urzędową formę.

Zapotrzebowanie na wykonanie mapy geodezyjnej do celów prawnych jest naprawdę różnorodne. Zalicza się do nich między innymi konieczność sporządzenia księgi wieczystej, sprzedaż lub przekazanie nieruchomości, zniesienie współwłasności czy też konieczność stwierdzenia nabycia prawa własności na skutek zasiedzenia, a także moment podziału spadku. Sporządzeniem mapy geodezyjnej do celów prawnych zajmuje się Przedsiębiorstwo usług geodezyjno-kartograficznych  Gea s. c. A co powinno znaleźć się w mapie do celów prawnych?

Jak sporządza się mapę geodezyjną do celów prawnych?

Przygotowania mapy geodezyjnej do celów prawnych podejmuje się geodeta, który na zlecenie klienta sporządza niezbędną dokumentację. Jej podstawą są nie tylko dane osobowe podmiotu zgłaszającego prace geodezyjne dotyczące mapy, ale również tytuł mapy, jej skala, data jej opracowania czy też szczegóły terenowe. Istotne będzie również podanie oznaczeń kancelaryjnych zgłoszenia pracy geodezyjnej. Geodeta w treści dokumentów musi umieścić także swoje imię i nazwisko oraz numer świadectwa nadania stosownych uprawnień.

Mapa geodezyjna do celów prawnych musi zawierać dokładne dane wskazujące na przebieg granic działek ewidencyjnych, w tym w odniesieniu do granic działek sąsiednich oraz użytków gruntowych. Konieczne jest również podanie numerów działek ewidencyjnych, oznaczeń zarysu użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych.

Jak widać, w ofercie przedsiębiorstw geodezyjnych znaleźć można różnorodne usługi, a jedną z nich jest sporządzenie mapy do celów prawnych, która znajduje swoje zastosowanie w wielu orzeczeniach sądowych. Jej wykonanie warto więc powierzyć doświadczonym i rzetelnym specjalistom.

Opracowanie:
Tomaszów Mazowiecki, Legionów 18
tel. 44 724 40 43
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz