Artykuł sponsorowany

Jak przebiega geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza budynków?

Jak przebiega geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza budynków?

Każda konstrukcja, której wzniesienie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, podlega również geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Jak sama nazwa wskazuje, czynności w tym zakresie przeprowadzane są przez geodetę w momencie zakończenia prac budowlanych. Dopiero po przeprowadzeniu inwentaryzacji powykonawczej możliwe jest uzyskanie zgody na użytkowanie obiektu. Jak wygląda taki proces krok po kroku?

Kiedy na budowie zjawia się geodeta?

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza nie jest jedyną czynnością, jaką zleca się geodecie przy konstruowaniu różnego rodzaju budynków. Specjalista ten sporządza m.in. wymaganą mapę do celów projektowych czy wyznacza granice działki jeśli jest to konieczne. Ukończenie budowy wiąże się natomiast z wykonaniem wspomnianej inwentaryzacji powykonawczej. Pomiary w tym zakresie są niezbędne do uzyskania kompletu dokumentacji składanej do nadzoru budowlanego w celu możliwości rozpoczęcia korzystania z budynku.

Geodeta w celu wykonania inwentaryzacji powykonawczej udaje się na działkę, gdzie musi dokonać czynności w terenie. Realizuje je, wykorzystując do tego celu najczęściej geodezyjną osnowę pionową i poziomą. Dokładne pomiary przeprowadzi Przedsiębiorstwo usług geodezyjno kartograficznych Gea s.c., bazując na rozległej wiedzy swoich pracowników oraz ich ogromnym doświadczeniu w branży. Geodeta zjawia się zatem na budowie w kilku sytuacjach, a jedną z nich jest zakończenie prac związanych ze wznoszeniem konstrukcji. Czego dotyczą pomiary w ramach inwentaryzacji powykonawczej?

Po co wykonuje się geodezyjną inwentaryzację powykonawczą budynków?

Realizowane przez geodetę pomiary są związane przede wszystkim ze sprawdzeniem prawidłowości w umieszczeniu obiektów w terenie. Ich położenie musi się zgadzać z założeniami projektowymi. Wyliczenia nie dotyczą jednak wyłącznie budynków, ale również m.in. przyłączy. Pod uwagę brana jest zatem także pełna infrastruktura podziemna w postaci znajdujących się na działce układów teletechnicznych, cieplnych, gazowych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Jej zasypania można dokonać wyłącznie po przeprowadzeniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Usługa ta pozwala zatem skontrolować poprawność realizacji inwestycji i tym samym daje możliwość uzupełnienia mapy zasadniczej o dane uzyskane w trakcie pomiarów powykonawczych. Dokumentacja w tym zakresie to operat geodezyjny, który wraz z opracowaniami kartograficznymi trafia do nadzoru budowlanego. Po pozytywnym rozpatrzeniu inwestor uzyskuje pozwolenie na rozpoczęcie użytkowania danego obiektu wybudowanego na jego działce.

Opracowanie:
Tomaszów Mazowiecki, Legionów 18
tel. 44 724 40 43
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz