Artykuł sponsorowany

W jakich sytuacjach przysługuje świadczenie alimentacyjne?

W jakich sytuacjach przysługuje świadczenie alimentacyjne?

Alimenty najczęściej kojarzą się ze świadczeniem wypłacanym przez jednego z rodziców na dziecko lub dzieci. Obowiązkowe przekazywanie środków finansowych w zasądzonej wysokości występuje jednak również w innych sytuacjach. W każdej z nich dobrze jest zdecydować się na usługi prawne adwokata, który pomoże uzyskać satysfakcjonującą kwotę alimentów lub zapewni wsparcie w postępowaniach o ich oddalenie.

Świadczenie alimentacyjne płacone przez rodziców na dzieci

Rozwód często wiąże się z koniecznością ustalenia miejsca zamieszkania dziecka lub dzieci rozstających się ze sobą partnerów. Strona, która nie będzie na co dzień żyć z pociechą, zostaje zobowiązana do płacenia na jej rzecz alimentów. Świadczenie przyznawane jest w sytuacji, gdy dziecko nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb ze względu np. na brak możliwości podjęcia pracy. Osiągnięcie pełnoletniości nie jest w tym wypadku granicą, która wyznacza koniec wypłacania alimentów.

Rodzic musi je bowiem przekazywać aż do momentu, gdy dziecko będzie posiadało źródło zarobku lub majątek, który umożliwi egzystowanie bez pomocy np. właśnie ze strony opiekunów prawnych. Ważną kwestią jest wysokość świadczenia. Adwokat Tomasz Posadzki pomoże w zasądzeniu korzystnych dla klienta alimentów. Pomoc prawna w tym zakresie bywa nieoceniona – przedstawienie swoich racji przed sądem musi być bowiem właściwe i czytelne. Uzasadnienie poprzez określenie potrzeb dziecka i wykazanie posiadanego przez rodzica majątku to zadanie, które dobrze jest powierzyć doświadczonemu adwokatowi.

Alimenty na byłego małżonka – kiedy obowiązują?

Świadczenie alimentacyjne nie musi być jednak wypłacane wyłącznie przez rodziców na ich dzieci. Niekiedy sytuacja jest odwrotna – to pociechy zobowiązane są do utrzymania swojego ojca czy matki. Dzieje się tak w momencie, gdy wymagają oni pomocy i nie są oni w stanie normalnie funkcjonować ze względu na brak środków finansowych. Pogorszenie sytuacji materialnej jest też powodem przyznawania alimentów na rzecz byłych małżonków. Jest to możliwe przy rozwodach z orzeczeniem o winie.

W takich postępowaniach strona obarczona odpowiedzialnością za rozpad związku formalnego musi także rozpocząć wypłatę świadczenia alimentacyjnego, jeśli wskutek rozwodu poszkodowany partner znajdzie się w trudnych warunkach bytowych. Również i w takich sprawach pomoże kancelaria adwokacka zajmująca się prawem rodzinnym. Najrzadziej alimenty przyznaje się w sytuacji, gdy strony postępowania są krewnymi w linii bocznej, czyli rodzeństwem. Należy jednak pamiętać, że wobec brata czy siostry też istnieje obowiązek alimentacyjny, którego uchylenie lub uzyskanie będzie znacznie łatwiejsze dzięki wsparciu adwokata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz