Artykuł sponsorowany

Jakie są konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie małżonka?

Jakie są konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie małżonka?

W Polsce stale spada liczba zawieranych związków małżeńskich, a drastycznie rośnie liczba rozwodów. W większości przypadków są to rozwody szybkie, gdzie małżonkowie nie obarczają się winą za rozpad małżeństwa i starają się ułożyć swoje życie na nowo. Zdarzają się jednak też takie sytuacje, w których za rozwód odpowiedzialna jest tylko jedna ze stron. Jak wówczas wygląda postępowanie sądowe? Jakie są konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie małżonka?

Orzekanie o wyłącznej winie małżonka – kiedy należy wnioskować o takie rozwiązanie?

W kodeksie rodzinnym nie znajdziemy wypunktowanych przykładów zachowań, które upoważniają jedną ze stron do złożenia wniosku rozwodowego z orzeczeniem o winie małżonka. Sąd każdą taką sprawę bada indywidualnie bazując na, dostarczonych przez rozwodzących się małżonków, dowodach. Patrząc obiektywnie, można jednak wskazać sytuacje, gdzie taka forma rozwodu będzie najlepszym rozwiązaniem dla strony niewinnej. Chodzi o potępiane moralnie zachowania takie jak np.:

  • nadużywanie alkoholu przez małżonka,
  • stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej i finansowej,
  • zdrada,
  • dłuższa, nieusprawiedliwiona nieobecność małżonka,
  • naganny stosunek do pozostałych członków rodziny.

Jak informuje radca prawny z Kancelarii Prawnej w Ostrołęce -podstawą do otrzymania rozwodu jest jednak trwały i zupełny rozkład pożycia. Jeżeli sąd dojdzie do wniosku, że rozkład małżeństwa jest zupełny, lecz strony wykazują chęci do poprawy swoich kontaktów, nie zgodzi się na rozwiązanie małżeństwa, tylko na separację. Takie przypadki należą jednak do rzadkości.

Rozwód z orzeczeniem o winie- trudny czas dla obydwu stron

Zadaniem sądu jest wyjaśnienie tego, co spowodowało trwały i zupełny rozkład związku małżeńskiego. Rozwody ze wskazaniem winnego małżonka są często długotrwałe i nieprzyjemne dla obydwu stron. Na światło dzienne wyciągane są sprawy trudne, niejednokrotnie wstydliwe i poruszane jedynie w określonych kręgach. Wsparcie w tym trudnym okresie zapewni doświadczony radca prawny, który może też reprezentować stronę przed sądem, zabezpieczając tym samym interes swojego klienta. Rozstrzygnięcie sprawy rozwodowej ma wpływ na dalsze życie małżonków, tym bardziej zalecane jest korzystanie z usług dobrych pełnomocników.

Konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie

Uzyskanie rozwodu daje stronom możliwość wstąpienia w kolejny związek małżeński. Między byłymi małżonkami powstaje też rozdzielność majątkowa. Wszystkie nabyte w trakcie trwania małżeństwa dobra materialne dzielone są między stronami. Podziału tego dokonuje zazwyczaj sąd. Kobieta ma pełne prawo wrócić do nazwiska panieńskiego, a prawo ustawowego dziedziczenia po małżonku ustaje. Jeżeli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, sąd rozstrzyga, któremu z rodziców przypadnie opieka nad nimi oraz ustala wysokość alimentów na dzieci, które zobowiązany jest płacić drugi rodzic.  Warto zaznaczyć, że małżonek niewinny rozpadowi małżeństwa również może starać się o alimenty na siebie. Ich wysokość także określa sąd na końcowej rozprawie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz