Materiał Partnera

W jaki sposób zagospodarować odpady drewniane?

W jaki sposób zagospodarować odpady drewniane?

Kłopotliwym odpadem obecnym w codziennej pracy wielu przedsiębiorstw są odpady drewniane w postaci skrzyń, palet, starych mebli i innych komponentów. Określone elementy zajmują dużą powierzchnię, a nieodpowiednie przechowywanie stanowi duże zagrożenie pożarowe. Dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie odpadów do wykorzystania w różnych procesach związanych z ponownym wykorzystaniem. Jak zagospodarować niepotrzebne elementy drewniane?

Ponowne użycie odpadów drewnianych

Proces pozwalający na ponowne wykorzystanie niepotrzebnych struktur drewnianych to reuse. W tym przypadku komponent podlega wykorzystaniu do tego samego zastosowania jak pierwotnie. Zasadniczą częścią procederu jest naprawa i przywrócenie stanu wyjściowego. Przykładem może być paleta, która nadaje się do naprawy, pod warunkiem, że zniszczeniu nie uległo więcej niż 3 części składowe.

Upcykling, czyli nowe życie dla starych produktów

Pozostałości po elementach drewnianych mogą posłużyć do uzyskania nowych wyrobów. Takie rozwiązanie zapewnia nowy sposób zagospodarowania odpadów, który określany jest jako upcykling – podkreśla specjalista z firmy Maj Korporacja. Palety oraz drewniane skrzynki to doskonałe źródło do produkcji nietypowych mebli, które wprawiają w zachwyt i podkreślają wyjątkowy styl wielu wnętrz. Są one najczęściej częścią wyposażenia restauracji. W niektórych barach skrzynki wspaniale zestawiają się ze stylistyką pomieszczenia i sprawdzają się, jako półki wiszące na ścianach.

Recykling, czyli przerób drewna na inne produkty

Przetworzenie odpadów drewnianych i użycie ich do nowych produktów na szerszą skalę jest możliwe od niedawna. Istotną przeszkodą były substancje chemiczne, które skutecznie utrudniały przetwarzanie komponentów. Nowe technologie poradziły sobie ze wskazanym problemem. Dzięki temu odpady drewniane mogą być traktowane jako pełnowartościowe produkty nadające się dalszego wykorzystania. Przykładem zastosowania wskazanego procesu może być uzyskanie sprasowanych pod ciśnieniem części konstrukcyjnych z trocin. Innym rozwiązaniem jest otrzymanie okładzin oraz płyt tarasowych powstałych na bazie trocin, czy też wiórów drzewnych.

Spalanie odpadów drewnianych to niekorzystne działanie, które przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Większość odpadów może być bowiem zanieczyszczona różnymi substancjami chemicznymi, które mogą przedostać się do atmosfery. Spalanie odpadów drewnianych możliwe jest wyłącznie w specjalistycznych spalarniach, które mają urządzenia przeznaczone do oczyszczania popiołów oraz spalin.


Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz