Materiał Partnera

W jaki sposób produkuje się znaki drogowe?

W jaki sposób produkuje się znaki drogowe?

Znaki drogowe pomagają prawidłowo poruszać się po drodze. Dzięki nim kierowcy odczytują informację i mogą podejmować właściwe decyzje. Jest to niezbędne, gdyż w przeciwnym wypadku panowałby jeden wielki chaos i zamieszanie. Rozpoznawania znaków drogowych uczą się już dzieci w szkole. Jest to podstawowa wiedza, gdyż spotykamy się z nimi na każdym kroku. Jak produkuje się znaki drogowe?

Kilka słów o historii znaków drogowych

Znaki drogowe pojawiły się na świecie w 1790 roku, natomiast w Polsce dopiero w 1908 roku. Jeszcze nie tak dawno funkcjonowały znaki malowane na wycinanych blachach. Jednakże technologia rozwinęła się bardzo i obecnie mamy do czynienia z zupełnie innymi rozwiązaniami. Dzięki temu produkty są trwałe, bardziej czytelne, a także estetyczne.

Jak przebiega proces produkcji znaków drogowych?

Zasadniczym składnikiem każdego znaku drogowego jest tacza. Współcześnie wytwarzana jest z blachy stalowej ocynkowanej bądź aluminiowej. Dla zapewnienia lepszej trwałości wskazane elementy są dodatkowo wzmocnione. W tym przypadku w obwodzie można zastosować filar w postaci zagięcia krawędzi.

Produkty wycinane są z wykorzystaniem techniki cięcia laserowego albo plazmowego. Natomiast składniki lica nanosi się, stosując sitodruk. Inna metoda polega na wycinaniu z folii na ploterach. Praktykowane jest także działanie polegające na malowaniu grafiki informacyjnej z użyciem techniki proszkowej – podkreśla specjalista z Zakładu Produkcji Znaków Drogowych Zygmunta Walaszczyka. Na przedniej części znaków umieszcza się również folie. Przykładem są komponenty fluorescencyjne albo też odblaskowe. Dzięki temu treść zawarta na znaku drogowym dostrzegalna jest także w warunkach, w których panuje zupełny mrok.

Znaki drogowe umieszczane są na słupku. W tym celu trzeba wykorzystać solidne mocowania. Producenci wykorzystują najczęściej odpowiednie uchwyty montażowe, wyróżniające się doskonałą jakością.

Dzięki znakom drogowym możliwa jest odpowiednia organizacja ruchu. Kierowcy wiedzą, jakie mają podjąć decyzje w danym momencie. Dzięki temu osoby prowadzące auta nie wchodzą sobie w drogę. Dotyczą one także pieszych, którzy również są uczestnikami ruchu drogowego. Zastosowanie określonego rozwiązania sprawia, że wszystko przebiega w określonym porządku. Dlatego też znaki drogowe muszą być trwałe i wykonane z najlepszych materiałów. Ich zadaniem jest jak najdłuższe służenie użytkownikom.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz