Artykuł sponsorowany

W jaki sposób powstaje keramzyt?

W jaki sposób powstaje keramzyt?

Keramzyt jest jednym z kruszyw budowlanych, które ma wiele właściwości i zastosowań. W jaki sposób powstaje i gdzie można go wykorzystać? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Właściwości keramzytu

Keramzyt powstaje w procesie wypalania gliny w specjalnych piecach obrotowych. Odbywa się on wysokiej temperaturze – ok. 1200°C. W tym czasie glina zwiększa swoją objętość kilkukrotnie. Tak wypalone granulki keramzytu nabierają kilku ważnych cech. Stają się niepalne, mrozoodporne i mało nasiąkliwe. Posiadają dobrą izolacyjność termiczną i wytrzymałość mechaniczną, a ponadto są odporne na działanie środków chemicznych, pleśni, grzybów, gryzoni, a poddane działaniu wody – szybko oddają wilgoć. Z wyglądu kulki keramzytu przypominają płatki kukurydziane, są porowate wewnątrz, a z wierzchu pokryte są osłoną ceramiczną. Są dostępne w kilku frakcjach różniących się ciężarem objętościowym.

Keramzyt w budownictwie i ogrodnictwie

Keramzyt znajduje zastosowanie głównie w budownictwie – do produkcji lekkich betonów oraz zapraw ciepłochronnych, w pustakach ściennych i stropowych, a także w systemach kominowych. Jest to również znakomity materiał termoizolacyjny do wykonywania izolacji podłóg na gruncie, ocieplenia i drenażu ścian piwnicznych, który może być w ten sposób wykorzystywany wielokrotnie, ponieważ wraz z upływem czasu nie traci on swoich właściwości. W Polsce coraz częściej buduje się także prefabrykowane domy z keramzytobetonu, które cieszą się dużą popularnością w Europie Zachodniej oraz Ameryce Północnej. Są one tańsze w budowie i oszczędniejsze w eksploatacji niż domy budowane tradycyjnymi metodami – zauważa ekspert z firmy Keramzyt System oferującej materiały budowlane wykonane z keramzytu.

Keramzyt wykorzystuje się również w geotechnice, radiestezji i ogrodnictwie, przy uprawie roślin doniczkowych na tarasach i balkonach, a także jako element dekoracyjny na ścieżkach ogrodowych.  Służy również do rozluźniania podłoża poprzez wymieszanie go z ziemią dla roślin, jako materiał izolujący roślinę od zimna, a także przy budowie zielonych dachów jako bardzo dobra warstwa drenarska i izolacyjna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz