Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać wymarzony odcień farby ściennej?

Jak uzyskać wymarzony odcień farby ściennej?

Możliwości aranżacji wnętrz, jakie stwarza obecnie rynek materiałów budowlanych
i wykończeniowych są niemal nieograniczone. Szczególnie bogata jest dostępna paleta kolorów farb, dzięki której można stworzyć wystrój w ulubionej tonacji. Uzyskanie konkretnego koloru nie jest proste. Poświęcając nieco czasu i eksperymentując z pigmentami, możesz jednak osiągnąć efekt, o jakim marzysz od lat. Dowiedz się, jak to zrobić.

Kolorowe farby z mieszalnika

Przez wiele lat w drugiej połowie ubiegłego stulecia kolorowe farby można były uzyskać jedynie, mieszając dostępną biel z pigmentami. Wadą takiego rozwiązania było ryzyko nierównomiernego rozprowadzenia barwnika w proszku i, w konsekwencji, nieestetyczne, kolorowe smugi na ścianie. Pojawienie się kolorowych farb gotowych częściowo rozwiązało problem, jednak dostępność odcieni była bardzo ograniczona. Nie bez powodu upowszechniło się przekonanie, że mieszkania
z lat 70-tych były do siebie bliźniaczo podobne. Niewielki wybór mebli, wąska gama kolorów farb
i schematyczny rozkład powodowały, że nietrudno było pomylić własne lokum z mieszkaniem sąsiada. Obecnie już niemal każda hurtownia materiałów budowlanych czy sklep dysponują mieszalnikiem, dzięki któremu jest możliwe uzyskanie jednego z setek tysięcy odcieni farb. Maszyny nie tylko bardzo precyzyjnie dozują pigmenty, ale też pozwalają na ich łączenie. W efekcie powstają unikalne kolory. Mieszanie farb oferuje też swoim klientom hurtownia CEBIKO CBI Robert Gumienny. Barwi ona nie tylko farby takich marek jak Tikkurilla, Dekoral czy Pigment, ale też nadaje wymarzone kolory tynkom strukturalnym. Wybór właściwego odcienia zieleni czy błękitu umożliwia specjalny próbnik, z którego można wybrać interesujący kolor.

Mieszanie samodzielne dla kreatywnych i cierpliwych

Alternatywą dla gotowej farby z mieszalnika jest samodzielne przygotowanie kompozycji
za pomocą dostępnych w sklepach pigmentów. Obecnie mają one postać płynną, dzięki czemu są znacznie łatwiejsze do rozprowadzenia w farbie bazowej. Trudnością w uzyskaniu wybranego koloru jest nieprzewidywalność, z jaką wiąże się dozowanie pigmentu. Często wystarczy niewielka ilość, aby zamiast delikatnego pastelu uzyskać intensywny kolor. Problemem może być też uzyskanie perfekcyjnego odcienia, bowiem konkretny barwnik oferuje tylko określone możliwości. Aby uzyskać odcień cieplejszy lub chłodniejszy konieczne jest dodawanie innych pigmentów – np. żółtego do zieleni czy czerwonego do granatu. Praca nad tworzeniem własnej barwy sprowadza się do kilku czynności, takich jak:

  • przygotowanie farby bazowej, pigmentów i mieszadła,
  • stopniowe dodawanie do farby małej ilości pigmentu,
  • przeprowadzenie próby na fragmencie ściany,
  • sprawdzenie koloru po 30 minutach,
  • jeśli odcień nie jest zadowalający, ponowne dodanie porcji pigmentu.

Czynności należy powtarzać aż do uzyskania właściwego efektu. Warto zapamiętać, że stworzenie po raz drugi takiego samego koloru jest praktycznie niemożliwe. Dlatego zalecane jest pozostawienie nieco gotowej farby na wypadek potrzeby domalowania wykruszenia czy zamaskowania plamy. Ręczna metoda mieszania jest tańsza, ale czasochłonna i nie gwarantuje,
że gotowa farba będzie dokładnie taka, jak oczekujesz.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz