Artykuł sponsorowany

W jaki sposób kierowca może zniszczyć akumulator?

W jaki sposób kierowca może zniszczyć akumulator?

Proces zużywania się akumulatora samochodowego jest całkowicie naturalny. Im więcej przejechanych kilometrów tym większe straty można odnotować we właściwościach urządzenia. Należy jednak wiedzieć, iż dobry akumulator użytkowany w odpowiedni sposób może pracować bezawaryjnie przez nawet kilka lat. W jaki sposób może dojść do uszkodzenia akumulatora z winy kierowcy?

Do czego służy akumulator?

Akumulator samochodowy jest urządzeniem koniecznym do uruchomienia silnika. Zadaniem akumulatora jest zasilanie rozrusznika, który wprawia w ruch wał korbowy. Kiedy ten element osiągnie stosowną prędkość, urządzenie musi zasilać między innymi pompę paliwową, świece żarowe, a w niektórych silnikach również komputer sterujący.

Warto mieć świadomość, iż powyższe czynności nie są jedynymi funkcjami akumulatora. Podczas trwania postoju to właśnie ten element jest odpowiedzialny za funkcjonowanie oświetlenia zewnętrznego i tego wewnątrz kabiny. Akumulator odpowiada również za otwieranie szyb, działanie zamka centralnego i innych podzespołów znajdujących się w wyposażeniu samochodu.

Rodzaje akumulatorów

Z uwagi na sposób działania, akumulatory można podzielić na dwie grupy:

  • obsługowe,
  • bezobsługowe.

Biorąc pod uwagę wygodę warto zdecydować się na zakup akumulatora tego drugiego typu. Stanowią bowiem zamknięte w szczelnej obudowie urządzenia, dzięki czemu są bezpieczniejsze w bezpośrednim kontakcie. Dodatkowo, akumulatory bezobsługowe nie wymagają wykonywania innych czynności niż przeczyszczenia i smarowania klemów raz na jakiś czas. Z kolei akumulatory obsługowe wymagają regularnych kontroli. Do najważniejszych aspektów związanych z dobrą pracą akumulatora tego typu należy poziom elektrolitu, który powinien być utrzymywany na odpowiednim poziomie. Warto jednak wiedzieć, iż samodzielne uzupełnianie elektrolitu jest niebezpiecznym procesem. Takie usługi oferują jednak zaufane punkty naprawy akumulatorów. Chociażby dla Car-Tech, regeneracja akumulatora jest jedną ze specjalności. W miejscach tego typu można umówić się nie tylko na doraźny przegląd, ale również na naprawę już zniszczonego akumulatora.

Jak można zweryfikować uszkodzenie akumulatora?

Uszkodzenie akumulatora można zauważyć na podstawie kilku aspektów. Oto najczęstsze oznaki świadczące o niesprawnej pracy tego urządzenia:

  • brak możliwości uruchomienia silnika samochodu,
  • niemożność otwarcia drzwi i okien samochodu w sposób automatyczny,
  • niestabilna praca podczas zimowych dni.

Celem uniknięcia ryzyka pojawienia się awarii akumulatora warto wykonywać regularne przeglądy. W trakcie takiego spotkania możliwym jest sprawdzenie stanu baterii, zużycia energii i innych parametrów. Dzięki temu można uniknąć konieczności dokonania naprawy silnika. Jeśli jednak wyniknie taka potrzeba, warto skorzystać z usług profesjonalnego punktu naprawczego.

Co powoduje przyspieszone zużycie akumulatora?

Do najczęstszych powodów przyspieszonego procesu zużycia akumulatora można zaliczyć:

  • zły stan techniczny silnika - jeśli uruchomienie jednostki napędowej jest związane z koniecznością kilkukrotnego użycia rozrusznika, akumulator zużywa się znacznie szybciej.
  • Zużyty rozrusznik - wyeksploatowany element nie może uruchomić silnika we właściwy sposób, przez co obciąża akumulator nadmiernie pobierając prąd. W ostatecznym rozrachunku, akumulator szybciej się zużywa.
  • Zły dobór akumulatora do danego pojazdu - nieodpowiednio dobrany model może nie posiadać dostatecznej pojemności i mocy rozruchowej. Właściciel samochodu nie zawsze zwraca uwagę na adnotację zawartą w instrukcji obsługi, która określa jakie parametry powinien mieć akumulator w danym pojeździe. Kupno złego akumulatora może mieć związek z jego nadmiernym zużyciem.

Aby akumulator działał sprawnie, warto zapewniać mu regularny przegląd techniczny. Można tego dokonać w renomowanych punktach zajmujących się regeneracją i ewentualną naprawą akumulatorów samochodowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz