Artykuł sponsorowany

Dlaczego nie warto samodzielnie wymieniać akumulatora w samochodzie?

Dlaczego nie warto samodzielnie wymieniać akumulatora w samochodzie?

Wymiana akumulatora w samochodzie wydaje się być standardową czynnością eksploatacyjną. Zakup nowej baterii i podpięcie do auta jest uznawane za prostą czynność. Okazuje się jednak, że może nam ona sprawić wiele problemów. Dlatego w dzisiejszym artykule zasygnalizujemy najczęściej powtarzane błędy w zakresie zakupu oraz wymiany akumulatora na nowy.

Wybór akumulatora

Zanim zabierzemy się za wymianę akumulatora na nowy należy najpierw zaopatrzyć się w nową baterię. Na tym etapie również należy zwrócić uwagę na popełniane często błędy. Czego one dotyczą? Pierwsza kwestia wydaje się z pozoru banalna i dotyczy…wymiarów akumulatora. Wielkość montażowa baterii musi być dostosowana do rozmiarów półki w naszym samochodzie. O ile zakup mniejszego akumulatora jest bez znaczenia, to zbyt duża bateria może stać się dla nas problemem. A co z pojemnością? W tym przypadku teoretycznie nie ma znaczenia jeśli kupimy akumulator o wyższej pojemności. Ale to czysta teoria. Kupując akumulator o zbyt dużej pojemności ryzykujemy, że będzie on ciągle niedoładowany. Szczególnie jeśli pokonujemy zazwyczaj krótkie odcinki. To grozi jego szybszym zasiarczeniem i utratą żywotności.

Istotną kwestią jest także data produkcji. Dlaczego? Ponieważ akumulator powinien być przynajmniej raz w miesiącu doładowywany. Jeśli jest zamontowany w aucie, to nie ma z tym problemu. Jeśli stoi na półce sklepowej, to sprzedawcy raczej nie pamiętają o tej czynności. Dlatego najlepiej kupować akumulator nie starszy niż 3 miesiące.

Odłączenie akumulatora

Pierwsze błędy techniczne kierowcy popełniają już w trakcie odłączania akumulatora. Najczęściej zapominają o wyłączeniu wszystkich odbiorników prądu oraz…wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Odpięcie akumulatora bardzo często powoduje automatyczne zaryglowanie zamków. W przypadku pozostawienia kluczyków w aucie możemy mieć spory problem.

Bardzo ważna jest także kolejność odpinania klem akumulatora. Najpierw należy odłączyć masę, czyli kabel ujemny. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do spięcia akumulatora. Akumulator można wyjąć bezpiecznie dopiero po odpięciu obu klem.

Podczas wymiany akumulatora wielu kierowców zapomina o sprawdzeniu stanu półki, na której stoi bateria. Może się okazać, że jest ona przerdzewiała i w niedługim czasie ulegnie zniszczeniu.

Współczesne samochody są wręcz nafaszerowane elektroniką. Wyjęcie akumulatora może doprowadzić do rozprogramowania wszystkich systemów multimedialnych. Wielu kierowców o tym zapomina. A wystarczy zaopatrzyć się w specjalną baterię podtrzymującą, która zapewni zasilanie na czas wymiany akumulatora.

Podłączenie akumulatora

Przed podłączeniem nowego akumulatora kierowcy zapominają o wyczyszczeniu powierzchni stykowych klem. Dodatkowo powinny być one wysmarowane specjalnym środkiem, który poprawi przewodzenie prądu. Konstrukcja akumulatora oraz długość kabli są zaprojektowane tak, aby trudno było je nieprawidłowo podłączyć. Jest to jednak jeden z częstych błędów popełnianych przez kierowców. Nieprawidłowe podłączenie klem może doprowadzić do spalenia głównego bezpiecznika, uszkodzenia ECU, uszkodzenia alternatora lub immobilisera. Usterki te mogą nas sporo kosztować.

Przy podłączeniu akumulatora kierowcy często mylą kolejność podłączania klem. Najpierw dokręca się klemę z plusem, a następnie masę. Niestety nie wszyscy pamiętają o tej kolejności ryzykując spowodowanie zwarcia w układzie.

Szukając nowego akumulatora do auta warto skorzystać z oferty firmy Amper-Max z Warszawy, prowadzonej przez Rafała Starczewskiego. Korzystając z oferty serwisu możemy nie tylko zakupić nowy akumulator, ale także zlecić jego podłączenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz