Artykuł sponsorowany

Uzyskaj pomoc w sprawie o przywrócenie do pracy. Kancelaria Adwokacka Magdaleny Karpowicz-Hołubeckiej

Uzyskaj pomoc w sprawie o przywrócenie do pracy. Kancelaria Adwokacka Magdaleny Karpowicz-Hołubeckiej

Zdarza się, że rozwiązanie stosunku pracy przebiega niezgodnie z prawem. W zwolnionym pracowniku naturalne jest wtedy poczucie niesprawiedliwości i pragnienie zawalczenia o swoje prawa. Zwłaszcza jeśli dotyczy to niesłusznego zwolnienia dyscyplinarnego. W takiej sytuacji skorzystać można z pomocy dobrego prawnika, który poprowadzi swojego klienta przez sprawę o przywrócenie do pracy. Sprawdź, na czym to polega i jakie są prawa niesłusznie zwolnionego pracownika.

Kiedy można żądać przywrócenia do pracy?

Wiele osób niesłusznie zwolnionych odpuszcza walkę o swoje prawa. Nie jest to dobrą praktyką – wzmacnia u nieuczciwych pracodawców przeświadczenie o własnej niekaralności. Ponadto wiele się traci, ponieważ osoba pokrzywdzona może domagać się nie tylko przywrócenia do pracy, lecz także odszkodowania. Wszystko to dotyczy sytuacji, w której stosunek pracy rozwiązany został wbrew postanowieniom przepisów Kodeksu pracy. Co to oznacza? Na przykład zwolnienie bez zachowania okresu wypowiedzenia lub zastosowanie trybu dyscyplinarnego bez uzasadnionych przyczyn. Osobom w taki sposób pozbawionym środków do życia zaleca się skorzystanie z pomocy adwokata, ponieważ sprawa o przywrócenie do pracy rozpoczyna się zawsze na wniosek zwolnionego pracownika. Postępowanie kończy się prawomocnym wyrokiem.

Jakie prawa ma pracownik przywrócony do pracy?

Po uprawomocnieniu się wyroku sądu w sprawie o przywrócenie o pracę każdy pracownik powinien wiedzieć, jakie prawa mu przysługują. Przede wszystkim musi on zgłosić gotowość do pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku. Pracodawca musi zapewnić przywróconemu pracownikowi takie same warunki płacy i pracy, jakie obowiązywały go w dniu zwolnienia. Okres pozostawania bez pracy wlicza się do stażu. Pracownikowi jednak nie przysługują dni urlopowe za ten czas. Ma on za to prawo do uregulowania sytuacji składkowej.

Jaka jest rola adwokata w przywróceniu do pracy?

Jak zostało wspomniane, nie wszyscy bezpodstawnie zwolnieni pracownicy znają swoje prawa. Dlatego żądając przywrócenia do pracy, warto podjąć współpracę z prawnikiem, takim jak Magdalena Karpowicz-Hołubecka prowadząca Kancelarię Adwokacką w Świdnicy. W ten sposób zyskać można pewność, że wniosek zostanie poprawnie wypełniony, a dokumenty skompletowane. To znacznie przyspieszy całe postępowanie. Ponadto adwokat poinformuje przywróconego pracownika o wszystkich przysługujących mu prawach. Oceni też słuszność wyroku, a w razie potrzeby sporządzi stosowne odwołanie. Naturalnie może też reprezentować swojego klienta przed sądem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz