Artykuł sponsorowany

Jak przebiega sprawa o zniesienie współwłasności? Kancelaria Adwokacka Magdaleny Karpowicz-Hołubeckiej

Jak przebiega sprawa o zniesienie współwłasności? Kancelaria Adwokacka Magdaleny Karpowicz-Hołubeckiej

Zniesienie współwłasności sprawia, że stosunek prawny, na mocy którego właścicielem danej ruchomości lub nieruchomości jest więcej niż jedna osoba, przestaje istnieć. Proces odbyć się może notarialnie, na zasadzie umowy między współwłaścicielami lub sądowo, jeśli występują konflikty i nieporozumienia. Zniesienie współwłasności działa na podobnych zasadach, co dział spadku. Sprawdź, jak wygląda sprawa o zniesienie współwłasności i jaka jest rola adwokata w tej sprawie.

Czym jest i czego może dotyczyć zniesienie współwłasności?

Współwłasność występuje wtedy, gdy obiekt, nieruchomość lub przedmiot niepodzielny należą według prawa do co najmniej dwóch osób. Zazwyczaj przyczyną wszczęcia sprawy o zniesienie współwłasności są odmienne plany dotyczące zarządzania własnością. Sprawa może dążyć do sprzedania rzeczy wspólnej, podzielenia jej lub przyznania jednemu ze współwłaścicieli, który będzie miał obowiązek spłacenia pozostałych. Sprawa o zniesienie współwłasności dotyczyć może w zasadzie każdej wspólnej rzeczy, na przykład nieruchomości czy samochodu.

Jak wygląda sądowe zniesienie współwłasności z pomocą adwokata?

Sprawa o zniesienie współwłasności rozpoczyna się od sporządzenia odpowiedniego wniosku zawierającego danie wnioskodawcy i uczestników postępowania oraz informacje na temat przedmiotu sporu. Koszty postępowania sądowego zależą nie od wartości rzeczy wspólnej, a od tego, na ile zgodni są ze sobą uczestnicy postępowania. W przypadku zgodnego projektu podziału współwłasności złożonego wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania, jednorazowa opłata maleje nawet o 70%. W takiej sytuacji nie ma też potrzeby, by wszyscy uczestnicy osobiście stawili się na rozprawie, o której terminie zostaną poinformowani. Jeśli wniosek został rzetelnie sporządzony, a sąd dysponuje niezbędnymi dokumentami, sprawa może zakończyć się nawet w ciągu 30 minut. Postanowienie sądu uprawomocni się po upływie 21 dni.

Rola adwokata w sądowym zniesieniu współwłasności

Można wyciągnąć wnioski, że sądowe zniesienie współwłasności nie jest skomplikowane i każdy może przejść przez sprawę samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że warunkiem szybkiego postępowania jest rzetelnie sporządzony wniosek oraz komplet dokumentów. Właśnie dlatego niezbędna jest pomoc prawnika, takiego jak Magdalena Karpowicz-Hołubecka prowadząca Kancelarię Adwokacką w Świdnicy. Pomoc specjalisty umożliwia poprawne dopełnienie wszelkich formalności. Liczyć można również na wsparcie i stałe doradztwo prawne ze strony adwokata. Dzięki temu uczestnik postępowania podejmie dobre i korzystne decyzje.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz