Artykuł sponsorowany

Umowa alimentacyjna w Kancelarii Notarialnej

Umowa alimentacyjna w Kancelarii Notarialnej

Kancelaria Notarialna mieści się w samym sercu Szczecina, przy ulicy Edmunda Bałuki. Obsługuje klientów indywidualnych, biznesowych i instytucje od 2005 roku. Placówka oferuje szeroki wachlarz czynności notarialnych, w tym zawarcie umowy alimentacyjnej. Jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez rodziców, którzy osobno wychowują wspólne dzieci. Jakie są zalety zawarcia ugody alimentacyjnej u notariusza?

Kiedy wystąpić o alimenty do sądu, a kiedy udać się do notariusza?

Większość postępowań alimentacyjnych w Polsce prowadzona jest w sądach rodzinnych. Wynika to w dużym stopniu z nieświadomości rodziców. Znaczna część społeczeństwa uważa, że tylko sąd może przyznać alimenty na dziecko, co nie jest prawdą. Droga sądowa to tylko jedna z kilku opcji, która zwykle zarezerwowana jest dla par, które nie mogą porozumieć się np. w kwestii wysokości świadczenia. W trakcie postępowania alimentacyjnego sąd bada sytuację materialną rodziców, analizuje ich możliwości zarobkowe oraz uzasadnione potrzeby dzieci. Na tej podstawie określa miesięczną kwotę alimentów, którą zobowiązany jest płacić rodzic, z którym dzieci nie mieszkają na co dzień.

Rodzice, którzy rozstali się w zgodzie i którym zależy na tym, by ich wzajemne relacje były jak najlepsze, nie muszą toczyć batalii w sądzie. Jeśli są w stanie sami określić warunki, na jakich płacone będą alimenty na wspólne dzieci, mogą skorzystać z pomocy notariusza. Specjalista przygotuje odpowiednie pismo i wyjaśni stronom, jakie konsekwencje prawne wynikną z podpisania dokumentu. Celem umowy alimentacyjnej jest zabezpieczenie interesów wszystkich zainteresowanych. Chodzi nie tylko o to, by dzieci miały zapewnione wystarczające środki na utrzymanie, ale też, by rodzic, który z nimi mieszka, z dnia na dzień, nie domagał się wyższego świadczenia od osoby, która alimenty płaci.

Co w sytuacji, gdy strona zobowiązana przestanie płacić alimenty?

Umowa alimentacyjna na formę aktu notarialnego, co oznacza, że jest to dokument o dużej mocy prawnej. Kancelaria Notarialna tworzy umowy alimentacyjne z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Oznacza to, że jeśli osoba zobowiązana do płacenia alimentów przestanie je wypłacać, rodzic reprezentujący interesy dziecka może z takim dokumentem iść od razu do komornika, który rozpocznie postępowanie egzekucyjne i proces ściągania należności. Umowa alimentacyjna jest więc pod tym względem równa wyrokowi sądowemu. Z pewnością jest też lepszym zabezpieczeniem niż umowa ustna czy oświadczenie spisane przez rodziców samodzielnie. Dlatego też warto odwiedzić notariusza. Kancelaria Notarialna gwarantuje fachowe doradztwo prawne, zaangażowanie w sprawę i obsługę na najwyższym poziomie. Zapraszamy!

Opracowanie:
Szczecin, Edmunda Bałuki 21 lok. 1, (dawniej ulica Obrońców Stalingradu)
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz