Artykuł sponsorowany

Testament notarialny – dlaczego warto zdecydować się na taką formę dokumentu?

Testament notarialny – dlaczego warto zdecydować się na taką formę dokumentu?

Wiele osób uważa, że spisanie testamentu to czynność tak prosta, że nie wymaga zaangażowania specjalisty. W końcu, jaka trudność może tkwić w wyrażeniu swojej ostatniej woli na papierze? Niestety, podczas sporządzania takiego dokumentu popełniane są błędy, które już z miejsca często czynią go nieważnym. A przecież uporządkowanie spraw związanych z dziedziczeniem w rodzinie to ważna kwestia dla każdego człowieka, zwłaszcza w podeszłym wieku. Dlaczego warto udać się z tym problemem do notariusza?

W jakich przypadkach testament uznany będzie za nieważny?

Według polskiego prawa testament może sporządzić każda osoba, która ma zdolność do czynności prawnych. W związku z tym pismo zostanie uznane za nieważne, jeśli sporządzi je osoba ubezwłasnowolniona. Podobnie będzie w sytuacji, gdy zlecimy przygotowanie dokumentu członkowi rodziny, lub innej, bliskiej nam osobie. Prawidłowo sporządzony testament powinien być spisany odręcznie, zawierać datę oraz podpis testatora. Przygotowanie dokumentu w wersji cyfrowej, a następnie opatrzenie jego wydruku parafką to często popełniany błąd. Takie pismo nie zostanie bowiem uznane w postępowaniu spadkowym. Testament jest nieważny także wtedy, gdy powstanie pod wpływem groźby, nacisku osób trzecich, alkoholu lub zażyciu środków odurzających.

Zalety testamentu notarialnego

Jak informuje specjalista z Kancelarii Notarialnej w Szczecinie – największą zaletą sporządzenia testamentu u notariusza jest to, że bardzo ciężko go podważyć. Dokument przygotowywany jest w formie aktu notarialnego, a obowiązkiem prawnika jest upewnienie się, czy testator nie działa pod wpływem innych osób i, czy jest on w pełni władz umysłowych. Wszystko to sprawia, że pismo ma dużą moc prawną i praktycznie niemożliwe jest zakwestionowanie jego treści. Notariusz doskonale orientuje się w przepisach dotyczących dziedziczenia. W związku z tym może służyć testatorowi fachową radą oraz zaproponować rozwiązania, które zoptymalizują proces podziału majątku w konkretnej rodzinie.

Często zdarza się, że odręcznie napisany testament znika w niewyjaśnionych okolicznościach bądź ulega zniszczeniu. Nieodpowiednio chroniony dokument może też dostać się w niepowołane ręce i stać się przyczyną rodzinnych sporów. Decydując się na skorzystanie z usług notariusza, redukujemy to ryzyko do minimum. Akt notarialny przechowywany jest bowiem w kancelarii i nikt oprócz testatora nie ma do niego dostępu. Ponadto przygotowanie dokumentu pod okiem prawnika to gwarancja, że jego forma będzie zgodna z obowiązującymi przepisami. Testament w formie notarialnej pozwala też spadkodawcy mieć pewność, że jego ostatnia wola dokona się zgodnie z wyrażonym w piśmie życzeniem.

Opracowanie:
Szczecin, Edmunda Bałuki 21 lok. 1, (dawniej ulica Obrońców Stalingradu)
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz