Artykuł sponsorowany

Trawniki rolowane – jak je pielęgnować?

Trawniki rolowane – jak je pielęgnować?

Ludzie często marzą o tym, aby posiadać własny dom z ogródkiem. Jeśli posiadamy ogródek to ważnym jego elementem jest trawnik. Gdy nie potrafimy samodzielnie stworzyć pięknego trawnika, dobrym pomysłem jest zakup trawników rolowanych. Produkowane są one na naturalnym, ziemnym podłożu. Jednak i taki typ trawnika wymaga od nas pielęgnacji. Jak zatem dbać o trawnik rolowany?

Ogólne zasady nawożenia trawnika rolowanego

Niezależnie od tego, czy samodzielnie założyliśmy trawnik, czy też zdecydowaliśmy się na zakup rolowanego trawnika, np. od firmy Roll-Traw Trawniki Rolowane, ważną czynnością w jego pielęgnacji jest odpowiednie nawożenie. Czynność ta jest konieczna, gdy chcemy posiadać piękna i gęstą trawę. Oczywiście w tym celu najlepiej będzie stosować naturalne nawozy. Podczas nawożenia składników bardzo duże znaczenie ma zachowanie proporcji makroskładników N:P:K (azot, fosfor, potas). Najczęściej proporcje te wynoszą 6:2:4.

Nawożenie trawnika azotem powoduje, że trawa lepiej odrasta. Azot ma również wpływ na rozwój traw i decyduje o jej zabarwieniu. Pierwsze nawożenie trawnika azotem, które wykonujemy wiosną powinno się przeprowadzać, gdy górne warstwy gleby osiągną temperaturę 5 stopni Celsjusza. Niezbędne do przeprowadzenia nawożenia jest także właściwe wygrabienie trawy.

Stosowanie fosforu ma na celu poprawę rozwoju systemu korzeniowego traw rolowanych. Pierwiastek ten ma łatwość do przechodzenia w związki, które są trudno przyswajalne przez rośliny, jednakże za pośrednictwem drobnoustrojów może być powtórnie aktywowany. Dawkowanie tego nawozu w głównej mierze zależy od rodzaju gleby. Zazwyczaj na każde 100 m2 wykorzystuje się od 0,6 do 1,3 kg nawozu. Aczkolwiek jeśli posiadamy trawniki sportowe lub trawniki dywanowe, to dawkowanie należy zwiększyć.

Do nawożenia trawników używa się także potasu, którego niedobory mogą występować w glebach lekkich, piaszczystych i torfowych. Potas pozytywnie wpływa na regulowanie gospodarki wodnej roślin, a także na przebieg fotosyntezy. Zwiększa również odporność traw na choroby i poprawia ich wytrzymałość na niskie temperatury.

Wertykulacja trawników – czym jest ten zabieg?

W celu zapobiegnięcia filcowania się trawy należy wykonywać zabieg wertykulacji. W trakcie jego przeprowadzania likwiduje się filc, który powstaje z obumierających pędów traw, resztek po koszeniu oraz chwastów. Filc ma podobne cechy do torfu. W stanie suchym charakteryzuje się silną hydrofobowością, co ma negatywny wpływ na trawnik. Hydrofobowość oznacza, że filc pochłania wodę oraz zatrzymuje substancje odżywcze, które nie mogą dotrzeć do zdrowej trawy. Poza tym filc o znacznej grubości utrudnia wymianę gazów w glebie i zmniejsza przenikanie nawozów.

Aby uniknąć problemu z filcem niezbędne jest wykonywanie wertykulacji. Zabieg ten korzystnie wpływa na trawniki zapewniając im przewietrzenie warstwy korzeniowej oraz strefy krzewienia się roślin. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić wiosną, a po jego zakończeniu należy usunąć z trawnika obumarłe części roślin.

Opracowanie:
Warszawa, Trakt Lubelski 286
tel. 602 638 018
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży