Artykuł sponsorowany

O czym należy pamiętać, zakładając trawnik z rolki?

O czym należy pamiętać, zakładając trawnik z rolki?

Trawnik z rolki jest rozwiązaniem wygodniejszym niż zakładanie go przez wysiew nasion. Nie trzeba bowiem czekać, aż te wykiełkują, by cieszyć się wypoczynkiem na miękkiej trawie. Podobnie jednak, jak w przypadku każdej innej rośliny i tutaj należy pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że trawnik z rolki szybciej się ukorzeni. Kiedy można go układać? W jaki sposób przygotować podłoże? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czy pora roku ma znaczenie?

Niewątpliwym atutem trawnika z rolki jest możliwość jego układania od późnej wiosny aż po wczesną jesień. Ważne jest jednak, by na etapie ukorzeniania się nie wystąpiły przygruntowe przymrozki.

Pierwszym rozsądnym terminem jest więc początek kwietnia, choć można spotkać się z zaleceniem, by nie rozpoczynać żadnych prac ogrodowych przed „Zimną Zośką”, czyli 15 maja, gdy następuje zmiana cyrkulacji powietrza w strefie środkowej Europy, co może wiązać się z kilkudniowym nawrotem niskich temperatur.

Decydując się na założenie trawnika z rolki latem, lepiej zdecydować się, zrobić to w sierpniu lub na początku września, kiedy ryzyko wysuszających darń upałów jest mniejsze.

Natomiast zakładanie trawnika jesienią najlepiej rozpocząć na początku tej pory roku, kiedy nie występują jeszcze przygruntowe przymrozki, uniemożliwiające ukorzenienie się trawy. Mimo że ta pora roku stwarza doskonałe wręcz warunki do wzrostu roślin - wilgoć, umiarkowana temperatur - to wszelkie prace ogrodowe powinno się zakończyć najpóźniej do października.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Roll-Traw - bez względu na to, którą porę roku się wybierze, ważne jest, by pamiętać o odpowiednim poziomie nawodnienia darni. Niestety zmieniający się klimat i mała ilość opadów deszczu i śniegu sprawiają, że nawet po okresie zimy gleba jest wysuszona, co rodzi potrzebę sztucznego nawodnienia. Warto o tym pamiętać, aby trawa nie nabrała żółtego odcienia i dobrze się ukorzeniła. W przypadku terenów szczególnie narażonych na niedobory wody warto zainwestować w system nawadniania. Dzięki temu nawet podczas nieobecności właściciela nieruchomości trawa nie straci na estetyce.

Jak przygotować podłoże?

Grunt pod trawnik - bez względu na to, czy jest wysiewany, czy układany z rolki - musi być oczyszczony z kamieni, gałęzi, korzeni, chwastów i resztek starej darni. W przypadku chwastów wieloletnich warto zastosować specjalne preparaty, zakupione w sklepach ogrodniczych. W innym wypadku zwalczanie niepożądanych roślin po zakorzenieniu się trawy może być bardzo uciążliwe.

Dopiero wówczas można przejść do spulchniania ziemi, co pozwoli darni szybciej się ukorzenić. Ziemia powinna zostać przekopana do głębokości ok. 20-30 cm. Można to zrobić przy użyciu ręcznych narzędzi albo wypożyczyć glebogryzarkę.

Jeśli stan ziemi pozostawia wiele do życzenia - jest uboga w składniki mineralne, warto rozsypać dodatkowo ok. 10 cm warstwę żyznej gleby lub torfu.

Dla prawidłowego wzrostu trawy bardzo ważne jest zadbanie o właściwy odczyn pH gleby. Powinien być lekko zakwaszony, ale nie kwaśny. Prawidłowe pH powinno wynosić 6. Co zrobić, jeśli wartość ta jest niższa lub wyższa? Jeśli pH spadnie poniżej 5, wówczas konieczne jest wapnowanie, natomiast gdy wzrośnie powyżej 7, należy rozsypać torf lub nawóz siarczanowy.

Odczyn gleby można sprawdzić samodzielnie, wykorzystując papierek lakmusowy, jednak znacznie bardziej wiarygodna będzie analiza przeprowadzona przez stację chemiczno-rolniczą. Wystarczy przesłać próbkę gleby z kilku miejsc gruntu, by zyskać pewny wynik, co do poziomu pH gleby.

Wielu posiadaczy przydomowych podwórzy o pofalowanej powierzchni zastanawia się, czy układanie na takim terenie trawnika z rolki jest dobrym rozwiązaniem. Nie ma co do tego przeciwwskazań. Tego typu darń z powodzeniem ukorzeni się zarówno na idealnie płaskim, jak i na pofałdowanym terenie. Warto jednak pamiętać, że jeśli powierzchni jest dokładnie wyrównana, wówczas trawnik prezentuje się znacznie bardziej estetycznie.

Opracowanie:
Warszawa, Trakt Lubelski 286
tel. 602 638 018
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży