Materiał Partnera

Transport towarów a możliwe straty

Transport towarów a możliwe straty

Powierzając przewiezienie dużego ładunku zewnętrznemu wykonawcy należy liczyć się z ryzykiem strat. Tak samo po stronie klienta, jak i usługodawcy. Nie da się ukryć, że jest to wpisane w tę formę przewozu. Częstym efektem ewentualnych problemów są pewne konsekwencje finansowe o różnej wysokości. Niektóre z nieprzyjemnych sytuacji można przewidzieć i zapobiec, inne mogą okazać się nieoczekiwane. Jednak tak czy inaczej warto się zabezpieczyć.

Najczęstsze zdarzenia pojawiające się podczas transportu drogowego

Przewozy drogowe to najczęściej wybierana metoda transportu w przypadku, gdy konieczny jest przemieszczenie towarów w obszarze jednego kontynentu. Jak można wyczytać ze statystyk GUS-u, ponad 80% zleceniodawców korzysta z tej formy transportu. Pozostałe 20% to przewozy morskie i lotnicze.

Po europejskich drogach kursuje około 3 milionów samochodów ciężarowych. Wśród nich znajdują się też samochody wielu polskich przewoźników, takich jak np. F.H.U. „Wrona” Mariusza Wronkowskiego, które świadczą usługi w transporcie drogowym od wielu lat. Liczba pojazdów w dużej mierze pozwala oszacować skalę ryzyka, która występują na drogach w porównaniu do innych form transportu. Wśród możliwych zagrożeń występujących w przewozie drogowym można wyróżnić:

  • wypadki drogowe z winy kierowcy lub innych osób (przyczynami takich zdarzeń bywają np.: zaśnięcie za kierownicą czy nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego),
  • awarie lub zły stan techniczny pojazdu, co wiąże się z postojami, które mogą być problemem szczególnie przy towarach o krótkiej trwałości,
  • nieprzestrzeganie zasad mocowania i transportu ładunku,
  • kradzież samochodu, ładunku lub jego uszkodzenie przez osoby trzecie,
  • warunki pogodowe.

Większość z powyższych zagrożeń jest zależnych od kierowcy, który jest odpowiedzialny za sprawdzenie stanu pojazdu, przestrzegania godzin pracy oraz odpowiedniego zabezpieczenia towaru. Właśnie dlatego tak bardzo ważny jest wybór odpowiedniego przewoźnika, który zajmie się transportem towarów w odpowiedzialny sposób.

Jak skutecznie ograniczyć ryzyko strat podczas transportu drogowego towarów

Głównie w gestii przewoźnika jest to, by odpowiednio zadbać o klienta i o własne interesy. Właśnie dlatego tak bardzo ważne jest w ich pracy przewidywanie różnych zdarzeń i jak najlepsze zabezpieczenie się przed nimi. Warto wybrać przewoźnika, który będzie miał to na uwadze. W tym celu warto zwrócić uwagę na kilka cech, którymi powinien się wyróżniać odpowiedzialny przewoźnik:

  • wysokie kwalifikacje pracowników i regularne szkolenia,
  • zadbane samochody i inne pojazdy wykorzystywane w przedsiębiorstwie,
  • wysoka jakość obsługi klienta,
  • GPS w każdym samochodzie,
  • kompleksowe ubezpieczanie ładunków.

Dzięki pewności, że przewoźnik przeznacza duże nakłady na odpowiednie zabezpieczenie ładunku, a także swoich usług, możemy być spokojni o nasz towar.

Opracowanie:
Dąbrowa Górnicza, Szulc 2 lok. 18
tel. 570 030 493
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz