Artykuł sponsorowany

Tort weselny – dzieło sztuki o niepowtarzalnym przekazie

Tort weselny – dzieło sztuki o niepowtarzalnym przekazie

Tort weselny jest drugim, po młodej parze, najważniejszym uczestnikiem wesela. Jego pojawienie się jest jedną z głównych atrakcji przyjęcia weselnego, która cieszy wszystkich gości. Prawdziwi cukiernicy prześcigają się w tworzeniu niebanalnych słodkich wytworów, które tej wyjątkowej nocy aspirują do prawdziwych dzieł sztuki, stanowiących zwieńczenie ich kunsztu. Ta autentyczna sztuka wznosi się na coraz wyższe poziomy starając się sprostać zarówno aspiracjom jej twórców, jak i tym, którym jest dedykowana. O weselnych, słodkich dziełach sztuki słów kilka…

Tort weselny to nie jest deser weselny

Zwyczaj podawania jego podawania wywodzi się już ze starożytności. Wówczas uznawano, że obdarowanie panny młodej wypiekami symbolizuje płodny związek. Dzisiaj przyjmuje się, że tort oznacza słodkie życie we dwoje. Obecna forma tortów weselnych została wymyślona przez Włochów, a do Polski dotarła razem z Królową Boną około 1518 roku. Właśnie od włoskiego słowa „torta” - oznaczającego placek, pochodzi słowo „tort”. Od XVII wieku istniał w Polsce zawód „tortarza”, czyli specjalisty od przygotowywania tych wypieków na śluby i inne okazje. Później wypiekaniem tortu weselnego zajmowały się kobiety z rodziny panny młodej. Obecnie przygotowują je cukiernie, lub artyści sztuki cukierniczej.

Moda na białe torty, którą zachwyciła się reszta świata, wzięła swój początek od tortu weselnego królowej Wiktorii oraz księcia Alberta. Tort na ich weselu, jakie się odbyło w 1840 roku, ważył 300 kilogramów. Był to rodzaj keksu pokrytego białym lukrem.  W tamtych czasach biały cukier, niezbędny do otrzymania białego lukru, był bardzo kosztowny. Dlatego oblane nim torty stały się synonimem luksusu i pokazywały status Pary Młodej. Od czasów wynalezienia zamrażarki, w Ameryce zdarza się zamrażać kawałek tortu weselnego i jeść go na pierwszą rocznicę ślubu. Tort weselny podaje się po oczepinach i zgodnie z tradycją jego pierwszy kawałek odcinany jest wspólnie przez Młodą Parę, która karmi się nim nawzajem. Pokrojonym tortem należy się też podzielić z gośćmi weselnymi, aby podarowane im w ten sposób słodycz i dostatek, wróciły do Pary Młodej z podwójną siłą.

Jaki smak wybrać?

O tym, jaki smak powinien mieć tort weselny, decydują przyszli państwo młodzi. Weselny biały tort może mieć smak czekoladowe, owocowe i śmietanowe. Smak tortu powinien być dostosowany do reszty dań serwowanych podczas przyjęcia. Jeśli przeważają dania tłuste i ciężkie, tort powinien być lekki np. z owocowymi masami. Jeżeli natomiast potrawy będą lekkostrawne, wtedy tort może być słodszy z bardziej intensywnymi nutami tj. toffi, kawa czy czekolada.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz