Materiał Partnera

Tkaniny wykorzystywane do produkcji mebli

Tkaniny wykorzystywane do produkcji mebli

Tkaninę obiciową wykorzystuje się do produkcji oraz renowacji różnego rodzaju mebli, choć najczęściej chodzi o te wypoczynkowe, takie jak sofy, fotele, pufy, podnóżki itd. Na rynku istnieje wiele rodzajów tkanin, a ich wybór uzależniony jest oczywiście od osobistych oczekiwań każdego klienta. Jakie dokładnie typy materiałów obiciowych wyróżniamy i co warto wiedzieć?

Najpopularniejsze rodzaje tkanin meblowych

Tkaniny obiciowe (inaczej meblowe, tapicerskie) różnią się od siebie sposobem, w jaki są wytwarzane, oraz materiałami, jakie zastosowano przy ich produkcji.  Wśród najczęściej zamawianych typów tkanin wymienia się:

 • tkaniny obiciowe,
 • tkaniny dekoracyjne,
 • tkaniny materacowe,
 • tkaniny tapicerskie,
 • tkaniny samochodowe.

W zakresie wykorzystywanych materiałów największą popularnością cieszą się natomiast:

 • plecionki,
 • żakardy,
 • plusze,
 • mikrofazy,
 • skaje,
 • floki.

Aby dobrać odpowiedni materiał, powinieneś kierować się przede wszystkim własnym stylem przy uwzględnieniu zasad funkcjonalności.

Jak tłumaczy ekspertka z hurtowni tapicerskiej Artmeb: „Przykładowo, żakardy odznaczają się bardzo wysoką trwałością i odpornością na różne czynniki. Świetnie prezentują się na antykach. Z kolei plusz z racji swoich właściwości jest bardziej narażony na zabrudzenia
i z tego powodu warto unikać go, jeśli z mebla korzystają np. przez małe dzieci i zwierzęta.”
i z tego powodu warto unikać go, jeśli z mebla korzystają np. przez małe dzieci i zwierzęta.”

Nie wiesz na jaki materiał się zdecydować?  Najlepiej skonsultować się z fachowym doradcą
z firmy meblowej.

Nie tylko tkaniny

Przy wyborze mebli zwracaj uwagę nie tylko na tkaninę obiciową, ale również na jakość pianek, którą wykorzystuje się do ich wypełnienia. Właściwe wypełnienie sofy, fotela lub szezlonga warunkuje ich długoletnią żywotność oraz komfort wypoczynku.

Skóra czy tkanina?

Przy zakupie lub renowacji mebli często pojawia się dylemat: lepsza skóra czy tkanina? Odpowiedź uzależniona jest znów od indywidualnych preferencji klienta.

Skóra stanowi ponadczasowy i elegancki materiał, który nadaje wnętrzom luksusowego charakteru. Ponadto stanowi idealne rozwiązanie dla alergików, ponieważ nie gromadzi kurzu, a dodatkowo jest łatwa w czyszczeniu. Jest to materiał elastyczny, o długiej żywotności – mimo wieloletniego kurczenia się i rozciągania, wciąż zachowuje pożądany kształt. Minusem skóry jest to, że w okresie letnim siedzenie na skórzanej sofie może być mało komfortowe ze względu na pocenie się ciała.

Z kolei tapicerka tkaninowa „ociepla” pomieszczenie i sprawia, że staje się ono bardziej przytulne. Podobnie jak skóra, cechuje się bardzo dobrą trwałością i łatwo utrzymać ją
w czystości – wystarczy od czasu odkurzyć materiał lub przetrzeć go wilgotną szmatką. Dodatkową zaletą tapicerki tkaninowej jest to, że na rynku istnieje bardzo duża różnorodność dostępnych rodzajów materiałów tego typu. Różnią się one od siebie grubością, fakturą, splotem, wyglądem oraz właściwościami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz