Artykuł sponsorowany

Termomodernizacja domu – jak się za to zabrać?

Termomodernizacja domu – jak się za to zabrać?

Każdy budynek potrzebuje energii, która niezbędna jest do codziennego życia domowników. Niestety, wiele domów oraz budynków mieszkalnych starej daty nie spełnia wymogów co do zapotrzebowania energetycznego, zużywając jej więcej, niż powinny. Niezbędna jest wtedy termomodernizacja oraz audyt energetyczny.

Termomodernizacja – czym jest?

Termomodernizacja domu to ważny aspekt budownictwa, który bezpośrednio przekłada się na komfort życia oraz… zasobność portfela właściciela. Wszystko rozbija się o to, że domy oraz inne budynki mieszkalne mają tendencję do oddawania do otoczenia zbyt dużej ilości ciepła, a straty energii są podwójnie odczuwalne przez domowników. Taki dom ciężko ogrzać, a przy tym pochłania spore zasoby finansowe. Można się z tym uporać, choć jest to czasochłonny oraz kosztowny proces, a mowa o termomodernizacji budynków. Jest to szereg działań remontowych, które mają przede wszystkim zabezpieczyć dom lub każdy inny budynek przed nadmierną utratą ciepła.

Dobrze przeprowadzona termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, niezbędną do ogrzewania pomieszczeń oraz wody. Jest to możliwe głównie dzięki wymianie urządzeń i systemów grzewczych, przyłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej, a także przejściu na energię pochodzącą ze źródeł energii odnawialnej (pompy ciepła, fotowoltaika). Nieodzowne są również niezbędne prace remontowe ograniczające ucieczkę ciepła oraz zapotrzebowanie energetyczne budynku i mowa tu przede wszystkim o ociepleniu, wymianie okien i drzwi lub izolacji dachu.

Dlaczego warto?

Głównym problemem jest zapotrzebowanie energetyczne, które każdy budynek generuje na codzienne potrzeby użytkowników, czyli ogrzewanie pomieszczeń czy podgrzewanie wody. I nie byłoby w tym nic problematycznego, gdyby nie to, że energia ta pochodzi ze źródeł nieodnawianych, czyli spalania paliw kopalnych. Zasoby te kurczą się, więc są coraz droższe, a to przekłada się na wyższe ceny zakupu, nie wspominając od zanieczyszczeniu środowiska naturalnego. Dodatkowo, zapotrzebowanie na energię wciąż rośnie, dlatego tak ważne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł zasilania oraz pilnowanie, aby dom był jak najbardziej energooszczędny.

Temat „unowocześniania” budynków pod względem ich właściwości termicznych okazał się na tyle ważny, że w 2008 roku została podpisana ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, aby uregulować prawnie niezbędne czynności w celu przeprowadzenia modernizacji budynków. Z tego powodu też można starać się o ulgi oraz premie, które pozwolą choć trochę obniżyć całościowy koszt. Wszelkie informacje dostępne są na stornie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Ulga termomodernizacyjna obejmuje materiały budowlane, urządzenie oraz wszelkie usługi z nią związaną i polega na odliczeniu poniesionych kosztów od dochodu w zeznaniu podatkowym

Audyt energetyczny – co to jest?

Aby móc przeprowadzić termomodernizację budynku niezbędne jest wykonanie audytu energetycznego oraz remontowego. Wynika to z prostej przyczyny – każdy budynek jest inny, więc konieczne będzie indywidualne działanie, aby wykonać sensowną termomodernizację. Audyt energetyczny przede wszystkim bada stan techniczny budynku oraz określa koszt zużywanej energii, dzięki czemu audytor będzie w stanie określić, jakie kroki trzeba podjąć w celu ulepszenia budynku. Tego typu audyty wykonuje Dawid Mokrzycki prowadzący biuro projektowe Prokonbud w Łące Prudnickiej. Wynikiem tych wszystkich badań i obliczeń dokument, w którym zawarty jest opis budynku oraz niezbędnych czynności remontowych, które trzeba wykonać, aby poprawić stan techniczny domu. Audyt energetyczny powinien podawać również koszt termomodernizacji, najlepiej w kilku wariantach, tak aby inwestor mógł samodzielnie podjąć decyzję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz