Materiał Partnera

Taśma LED

Taśma LED

Taśmy LED to obecnie jedno z bardzo popularnych rozwiązań, które stosowane jest przy różnego rodzaju oświetleniach. Stosujemy je do oświetlania domów i mieszkań, ogrodów, a także samochodów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli oraz wiele konfiguracji taśm, które mają przeróżne kolory. Taśmy LED są elastyczne, możemy je ciąć nawet zwykłymi nożyczkami. Mają podłoże samoprzylepne, dlatego do ich montażu nie potrzebujemy dodatkowego kleju.

Czym kierować się wybierając taśmę?

Taśmy LED możemy opisać między innymi według rodzaju użytych diod, ich zagęszczeniu, czy kolorze świecenia. Taśmy mają różny pobór mocy, różne klasy szczelności i różne długości, choć standardowo jest to zwykle 5 metrów. Wybierając taśmę, najbardziej zwracamy uwagę na parametry świetlne oraz jakość. Warto również zwrócić uwagę, czy taśma posiada odpowiedni atest. Tańsze taśmy słabej jakości mają krótszą żywotność, jasność świecenia stosunkowo szybko się osłabia. Taśmy LED dopasowujemy do miejsca, w którym chcemy je wykorzystać. Od miejsca zależy, jaka jasność diod będzie nas interesowała, jaką szczelność powinna mieć taśma oraz czy konieczne będzie zastosowanie aluminiowego profilu. Taśmy LED mogą być wykorzystywane w miejscach, które trudno byłoby oświetlić za pomocą lamp, czy halogenów. Często zależy nam na delikatnym oświetleniu, na przykład w naszych samochodach - dowiadujemy się w Auto Elektro Serwisie z Katowic. Taśmy stosujemy chętnie do podświetlania mebli, półek, schodów, czy sufitów. Taśmy o odpowiedniej szczelności mogą być stosowane nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, na przykład w łazienkach.

Punktowo świecące diody i długość taśmy

Oświetlenie taśmami LED prezentuje się najlepiej, gdy sama taśma jest ukryta. Widać wówczas linię delikatnego światła, a nie punktowo świecące diody. Jeżeli nie ma możliwości ukrycia taśmy, możemy zastosować aluminiowe profile LED. Świetnie sprawdzają się do podświetlania schodów, blatów i mebli. Obowiązkowo powinniśmy je stosować na zewnątrz, ponieważ instalacja jest wówczas zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz odklejaniu się od powierzchni z upływem czasu. Kiedy decydujemy się na zakup świecącej taśmy LED, dokonajmy na początku pomiarów w miejscu, gdzie będziemy ją stosować. Standardowo większość taśm sprzedawana jest w rolkach o długości 5 metrów, jednak możemy znaleźć na rynku także dłuższe wersje - co jest dobrym rozwiązaniem na przykład przy podświetlaniu wnęk przy sufitach. Pamiętajmy, że możemy łączyć ze sobą kilka odcinków taśm w różnych kolorach, przy czym musimy trzymać się zaleceń producenta, co do długości cięcia. 

Oceń artykuł (10)
1.4
Komentarze
Dodaj komentarz