Materiał Partnera

Tanatokosmetyka, czyli przygotowanie zmarłego do pochówku

Tanatokosmetyka, czyli przygotowanie zmarłego do pochówku

Ostatnie pożegnanie z bliską osobą to trudny czas, podczas którego chcemy mieć możliwość spojrzenia na nią i zapamiętania tego, jak wyglądała za życia. Jej aparycję do takiego stanu przywraca osoba odpowiedzialna za tanatokosmetykę. To szereg czynności wykonywanych w celu przywrócenia zmarłemu jak najlepszego wyglądu, zbliżonego maksymalnie do tego za życia. Kto wykonuje takie zabiegi i na czym polegają?

Trudny zawód

Rodzina zmarłej osoby decydująca się na możliwość zobaczenia jej po raz ostatni musi liczyć się z koniecznością przeprowadzenia tanatokosmetyki. To skomplikowane czynności, które muszą być wykonywane niesamowicie precyzyjnie oraz profesjonalnie, od ich jakości zależy bowiem, jak będzie wyglądało ostatnie pożegnanie i czy będzie możliwe otwarcie trumny przed ceremonią i w jej trakcie. Skutkujące rozmaitymi wybroczynami czy przebarwieniami zabiegi wykonywane przed śmiercią muszą zostać ukryte. To samo tyczy się plam opadowych lub bladości – charakterystycznych objawów pośmiertnych. Przeprowadzony retusz musi być właściwie dobrany i zastosowany tak, aby ukryć wszystkie nieestetyczne i nienaturalne zmiany skórne. Tanatokosmetyka wykonywana przez profesjonalistę pracującego dla zakładu pogrzebowego to ogromny atut takiego miejsca, pozwalający sprawnie przeprowadzić wszystkie czynności związane z godnym pochówkiem. Jedną z firm świadczących również i tego typu usługi jest Piskorski Janusz. Zakład Usług Pogrzebowych. Usunięcie niepożądanych zmian pojawiających się na skórze to jednak zaledwie jeden z kilku procesów, jakim poddawane jest ciało zmarłej osoby. Co jeszcze jest w stanie wykonać specjalista i czy jego praca zawsze jest skuteczna?

Naturalny wygląd

Stosowane środki do makijażu różnią się w przypadku tanatokosmetyki od tych, których używają codziennie kobiety na całym świecie. Muszą być one wytrzymałe i skuteczne, dzięki czemu będą w stanie zakryć wszelkie przebarwienia, siniaki i inne tego typu zmiany skórne. Sprawny profesjonalista dokonuje pełnego makijażu, który często nie ogranicza się jedynie do eliminowania nieestetycznych śladów. Takie zabiegi jak chociażby malowanie ust lub makijaż oczu to standardowe niemal już procedury, które stosuje się szczególnie w przypadku zmarłych kobiet. Osoba zajmująca się tanatokosmetyką musi się wykazać niezwykłym wyczuciem i precyzją. To niezbędne do osiągnięcia zamierzonego efektu, którym jest uzyskanie naturalnego, spokojnego wyglądu zmarłego. Tylko wtedy można zapewnić rodzinie możliwość godnego ostatniego pożegnania najbliższej osoby. Zakład pogrzebowy wykonujący usługi w zakresie tanatokosmetyki jest więc profesjonalną firmą, która nastawiona jest na zaspokojenie wszelkich potrzeb swoich klientów i specjalistyczną pomoc. To niezwykle istotne szczególnie w przypadku takiej branży.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz