Artykuł sponsorowany

Jak otrzymać zwrot kosztów pogrzebu?

Jak otrzymać zwrot kosztów pogrzebu?

Zorganizowanie pogrzebu bliskiej osoby to trudne i traumatyczne przeżycie. Ponadto pochówek i ceremonia z nim związana nie należą do najtańszych usług. Często nawet najskromniejszy pogrzeb bardzo obciąża finansowo najbliższych osoby zmarłej. Jak zorganizować piękną uroczystość bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych? Wyjaśniamy tę kwestię w artykule.

Czym jest zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy to świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mające ułatwić finansowanie pochówku. Kwota tego zasiłku w 2020 roku wynosi do 4000 zł. Termin, po którym upływa możliwość ubiegania się o takie świadczenie, to 12 miesięcy od daty śmieci lub w przypadku wyjątkowych sytuacji takich, jak np. poszukiwanie zwłok czy ustalanie przyczyny zgonu 12 miesięcy po pogrzebie.

Jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy może otrzymać rodzina, tj. małżonek zmarłego, rodzice (w tym rodzice zastępczy i osoby przysposabiające), dzieci (własne oraz małżonka, przysposobione i umieszczone w rodzinie zastępczej), inne dzieci wychowywane i utrzymywane przez zmarłego, jego rodzeństwo, dziadkowie, wnuki oraz osoby, którymi według prawa osoba zmarła się opiekowała. Ponadto poza osobami z rodzinnego kręgu prawo do omawianego świadczenia mogą otrzymać: dom pomocy społecznej, gmina lub powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego oraz inna osoba niż członek rodziny, np. pracodawca. Jednak aby otrzymać zwrot kosztów związanych z organizacją ostatniego pożegnania, trzeba spełniać jeden z następujących warunków:

  • jeśli osoba zmarła miała ustalone prawo do emerytury, renty, emerytury pomostowej albo była ubezpieczona (również z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub w jego wysokości za czas po ustaniu tytułu ubezpieczenia),
  • zmarły miał prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • zgon nastąpił podczas pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego za czas po zakończeniu świadczenia,
  • zmarły w dniu zgonu nie posiadał prawa do emerytury albo renty, jednak spełniał warunki do jej otrzymania,
  • zmarły był niewidomym wskutek działań wojennych cywilem i pobierał z tego tytułu świadczenie,
  • zmarły pobierał świadczenie lub zasiłek przedemerytalny,
  • zmarły pobierał rentę socjalną,
  • zgon nastąpił podczas wypadku przy pracy lub zawodowej choroby w szczególnych okolicznościach,
  • zmarły pobierał rentę z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej powstałej w szczególnych okolicznościach,
  • zmarły był członkiem rodziny osoby, która: ma prawo do emerytury lub renty albo emerytury postojowej, jest ubezpieczona, ma prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, pobiera świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, pobiera rentę z racji wypadku przy pracy lub choroby zawodowej w szczególnych okolicznościach.

Gdzie i jakie dokumenty należy złożyć?

Głównym dokumentem, jak należy złożyć, jest wniosek o przyznanie zasiłku pogrzebowego, czyli KRUS SR-26 lub ZUS-12. Dodatkowo potrzebne będą: odpis aktu zgonu lub urodzenia dziecka martwego, rachunki związane z kosztami pogrzebu lub ich kopie ze zgodnością potwierdzoną przez bank, dokumenty dokumentujące relację, jaka była między osobą zmarłą a składającą wniosek (akt stanu cywilnego, dowód osobisty zawierający niezbędne dane), zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci (jeśli zmarła osoba ubezpieczona lub będąca krewnym ubezpieczonego). Wszystkie formalności z tym związane możemy zlecić firmie pogrzebowej takiej, jak Zakład pogrzebowy Wankres zapewniający kompleksową pomoc na każdym etapie przygotowań do pochówku, w tym organizację pogrzebu w ramach zasiłku ZUS i KRUS. Dzięki temu żałobnicy mogą spokojnie pożegnać bliską osobę, nie obawiając się braku środków do życia lub zadłużenia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz