Materiał Partnera

Tachograf - jak działa?

Tachograf - jak działa?

Tachograf to urządzenie pomiarowe, które przelicza i zapisuje drogę, przejechaną przez dany pojazd. Urządzenie to, nie tylko zapisuje przebytą drogę, ale także każdą czynność, która nastąpiła podczas jazdy, np.prędkość. Jest to zatem urządzenie, które może dostarczyć nam wiele ciekawych informacji. Dlatego warto znać zasady funkcjonowania tachografu cyfrowego i dokumentowania aktywności kierowcy.

Jakie ma funkcje i i jak w ogóle działa tachograf?

Tachograf można zdefiniować jako urządzenie pomiarowe, którego zadaniem jest zbierać informacje na temat aktywności pojazdu podczas jazdy, a także spoczynku. Każdą czynność, jaką wykona kierowca, jest wychwycana i zapisywana przez tachograf. Jest to urządzenie, którego montaż wymagany jest w przypadku pojazdów wielkogabarytowych. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy dowiedzieć się kiedy kierowca jest trakcie pokonywania wyznaczonej trasy, a kiedy pozostaje w spoczynku. Urządzenie jest stosowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, szczególnie na szybszych odcinkach, np. na autostradach.


Dlaczego montowanie w pojazdach tachografu jest konieczne?

Samochodami, które muszą posiadać tachograf, są wszystkie pojazdy ciężarowe i dostawcze, przewożące różnego rodzaju towary. Musimy pamiętać, że takie samochody są duże i ciężkie, przez co mogą stanowić większe ryzyko w ruchu drogowym ze względu na duży ruch na drogach. Niewystarczające zabezpieczenie pojazdów ciężarowych może przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji, np.wypadków. Warto nadmienić, że tego typu urządzeń stosuje się również w autokarach, przewożących dużą liczbę osób na długich, często międzynarodowych trasach.

Wyjątki od konieczności występowania tachografu w pojeździe

Nie wszystkie specjalne pojazdy wymagają tachografu. Bowiem w niektórych pojazdach nie musimy prawnie posiadać tachografu. Są to na przykład pojazdy wykorzystywane przez siły zbrojne. Podobnie jest z samochodami, które służą w ramach pomocy drogowej czy nawet w celach nauki jazdy. Wyjątkami też są samochody, mogące przewozić do 9 osób oraz pojazdy rolnicze.  

Warto także nadmienić, że dokumentowanie aktywności pracy kierowcy przy pomocy tachografów cyfrowych nie jest jedynym sposobem monitorowania kierowcy. Informacje na temat pracy kierowcy mogą także pokazać karty kierowców lub wydruki z tachografu.

Jeżeli chcesz zainwestować w profesjonalny tachograf do swojej firmy, zapoznaj się z ofertą przedsiębiorstwa Tachoservice D. Stoll T. Gierat sp.j., która oferuje nie tylko sprzedaż tachografów, ale jej specjalizacją jest również pomoc w obsłudze tachografów.

Opracowanie:
Nowy Tomyśl, Kolejowa 31
tel. 500 200 683
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz