Artykuł sponsorowany

CB-radio – dodatek w aucie czy niezbędny element wyposażenia?

CB-radio – dodatek w aucie czy niezbędny element wyposażenia?

Prawie każdy z nas słyszał o tym urządzeniu. Wbrew powszechnym wyobrażeniom nie tylko zawodowi kierowcy ciężarówek używają na co dzień CB-radia. Od 2005 roku posiadanie go nie wymaga żadnych dodatkowych zezwoleń, dzięki czemu liczba użytkowników radioodbiorników nadawczych i nadawczo-odbiorczych stale rośnie.

CB-radio – uniwersalne urządzenie dla każdego

Historia tego urządzenia sięga 40. lat XX w. To wtedy właśnie w Stanach Zjednoczonych prowadzono eksperymenty nad łącznością radiową dla ludności. W 1958 roku wydzielone zostały pierwsze 23 kanały na częstotliwości 27 MHz, tzw. pasmo obywatelskie, czyli citizen band, od którego pochodzi skrót CB. Prawdziwy rozwój przypada na lata 70., a pierwszymi użytkownikami byli kierowcy ciężarówek. Z czasem radioodbiorniki te miała zamontowana coraz większa liczba samochodów. Pierwszym i podstawowym zadaniem CB-radia była wzajemna pomoc użytkowników tego urządzenia podczas jazdy. Ostrzeganie o wypadkach, informacje o korkach i jak je ominąć lub pomoc w odnalezieniu drogi to tylko niektóre z zalet CB-radia. Oczywiście używanie go w czasie jazdy nie zwalnia nas z obowiązku pamiętania o przepisach i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zakup i montaż CB

Planując zakup radioodbiornika warto zgłosić się do wyspecjalizowanego sprzedawcy. Pomoże on wybrać urządzenie dopasowane do naszych potrzeb, ale również pokaże, jak należy je zamontować w samochodzie. Zła konfiguracja i nieodpowiednio zestrojony zestaw nie tylko będzie działał dużo gorzej, ale może też być źródłem zakłóceń utrudniających łączność innym użytkownikom. W poszukiwaniu specjalisty warto udać się do firmy FHU Traktest. J. Dębski z Łodzi, która w swojej ofercie ma  usługi w zakresie sprzedaży, montażu oraz naprawy CB i akcesoriów. Ponadto zajmują się oni kompleksowo  wszelkiego rodzaju czynnościami związanymi ze sprzedażą, serwisem, montażem, legalizacją oraz kalibrowaniem tachografów. FHU Traktest. J. Dębski oferuje również obsługę i naprawę ogrzewań postojowych, a także klimatyzacji samochodowych. Konkurencyjne ceny, doświadczenie i fachowa kadra sprawiają, że zamówiona tam usługa będzie wykonana profesjonalnie i w terminie.

Głosy w eterze

Użytkownicy CB-radia przez lata wytworzyli swój specyficzny język, obfitujący w określenia, które mogą być trudne do zrozumienia przez osoby nie będące posiadaczem tego urządzenia. Do najbardziej znanych należą zwroty takie jak „mobilki” czyli użytkownicy CB, „dróżka” – droga, „misiaki” w odniesieniu do policji i wiele innych. Przez lata zasób tego słownika stale rośnie, ale zawarte tam określenia są uniwersalne i zrozumiałe dla użytkowników nawet z najodleglejszych części Polski. Zaczynając przygodę z CB-radiem warto również poznać podstawowe zasady, jakie tam panują. Odnoszą się one przede wszystkim do kultury w stosunku do drugiego użytkownika, czyli używamy zwrotów grzecznościowych. Ważny jest również zakaz używania wulgaryzmów. Niestety zdarzają się, nie zawsze kulturalne, komentarze na temat sposobu prowadzenia pojazdów przez innych kierowców lub niecenzuralne określenia dotyczące spraw osobistych. Pamiętajmy jednak, że CB-radio to nie jest zabawka. Może ono również posłużyć do wezwania odpowiednich służb w przypadku  sytuacji alarmowej.

Urządzenie tego typu może być nam bardzo pomocne i przeznaczone jest dla kierowców, którzy chcą być w kontakcie z innymi użytkownikami dróg. Często wystarczy niedługi czas używania CB-radia, aby przekonać się, jak wiele ma ono zalet.

Opracowanie:
Łódź, Traktorowa 109
tel. 602 850 456
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży