Materiał Partnera

Jak zadbać o tachograf, czyli usługi specjalistycznego serwisu

Jak zadbać o tachograf, czyli usługi specjalistycznego serwisu
Tachograf to jeden z nieodłącznych elementów poszczególnych pojazdów, które wykorzystywane są przez kierowców zawodowych do realizowania dalekich przejazdów. To właśnie dzięki tego typu urządzeniom możliwe jest zarejestrowanie czasu pracy, a także wielu innych parametrów, które zapewniają kompleksowe informacje na temat realizowanego przewozu. Jak należy dokładnie zadbać o tachograf i komu powierzyć wykonanie tego typu serwisu?

Ograniczony czas pracy

Ze względu na obowiązujące przepisy, każdy kierowca zawodowy poruszający się m.in. autobusem czy samochodem ciężarowym musi zastosować się do wytycznych odnośnie czasu pracy. Takie rozwiązanie pomaga utrzymać wyższy poziom bezpieczeństwa na drogach, do którego nieodłącznie przyczynia się lepsze samopoczucie wypoczętych kierowców sporych pojazdów. Niezbędnym urządzeniem wykonującym pomiary w tym zakresie jest tachograf. To właśnie na podstawie jego zapisów policja czy Inspekcja Transportu Drogowego jest w stanie ustalić, jaki dokładnie czas za kierownicą spędził użytkownik danego pojazdu.

Warto pamiętać, że wszelkie uchybienia pod tym względem są obecnie surowo karane. Dużym obciążeniem są grzywny nakładane zarówno na samego kierowcę, jak i przedsiębiorstwo, które reprezentuje w trakcie wykonywania przewozu. Z tego względu konieczne jest zadbanie o tachograf, czym zajmie się profesjonalny serwis FHU Traktest. Poszczególne czynności dotyczą zarówno tachografów konwencjonalnych, jak i modeli cyfrowych, w które coraz częściej wyposażane są pojazdy ciężarowe czy autobusy. Na czym zatem polega specjalistyczny serwis tego typu urządzeń?

Serwisowanie tachografu

Tachograf musi być przede wszystkim w odpowiedni sposób aktywowany. Po jego zamontowaniu w kabinie niezbędne jest zatem wykonanie specjalnych czynności, które warto zlecić specjalistom. Dokonają oni również koniecznej kalibracji, czyli dokładnego skonfigurowania tachografu i przygotowania go do pracy w konkretnych warunkach. Dzięki takim czynnościom serwisowym będzie on wskazywał prawidłowe wartości, co przełoży się na brak zastrzeżeń ze strony policji czy wspomnianej Inspekcji Transportu Drogowego.

Tachografy nieprawidłowo pracujące również należy powierzyć profesjonalistom z dobrego serwisu, którzy zrealizują niezbędne czynności w zakresie naprawy i przywrócenia pierwotnego stanu urządzeniu. Warto też pamiętać, że serwis tachografów jest w stanie zaoferować sprzęt z nimi związany. Zalicza się do niego chociażby specjalistyczny czytnik do pobierania danych z kart czy rozmaite programy do ewidencji czasu pracy kierowców. Warto zatem zaufać fachowcom i zlecić im zarówno aktywację, jak i kalibrację czy naprawę tachografu.

Opracowanie:
Łódź, Traktorowa 109
tel. 602 850 456
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz