Materiał Partnera

Tachimetr i niwelator – urządzenia stosowane w geodezji

Tachimetr i niwelator – urządzenia stosowane w geodezji

Specjalistyczne narzędzia i urządzenia są wykorzystywane właściwe w każdej dziedzinie ludzkiej działalności. Korzysta z nich również geodezja – nauka i praktyka, w której najważniejszym zadaniem są precyzyjne pomiary. To one stanowią podstawę do sporządzania planów terenu oraz dostarczają informacji niezbędnych do realizowania bezpiecznych inwestycji. Najważniejsze dla geodety narzędzia to tachimetr i niwelator.

Od mierzenia do rysowania, czyli istota pracy geodety

Zawód geodety jest bardzo specyficzny, ponieważ z jednej strony wymaga fizycznej pracy w terenie, a z drugiej także umiejętności precyzyjnego kreślenia planów i dokonywania skomplikowanych obliczeń. Inspekcje geodezyjne stanowią podstawę większości inwestycji, dlatego od umiejętności oceny przez eksperta stanu gruntów, poziomu wód i przewidywania zmian pod obciążeniem zależy, czy droga lub wysokościowiec bezpiecznie przetrwa dziesięciolecia. Wbrew powszechnym opiniom, usługi jakie świadczą specjaliści z firmy Niwa Geodeta Barbara Kloske, to nie tylko wytyczanie działek rekreacyjnych czy rolnych, ale również wykonywanie dziesiątek innych pomiarów, na których bazuje się podczas tworzenia planów. Nietrudno wyobrazić sobie, jak skomplikowanym zadaniem jest wytyczenie idealnie równego prostokąta budynku o dużej powierzchni, a przecież buduje się też obiekty o znacznie bardziej skomplikowanych kształtach. W dokonywaniu takich pomiarów pomagają geodetom specjalistyczne urządzenia.

Tachimetr

Tachimetr jest urządzeniem, którego możliwości techniczne pozwalają na mierzenie kątów pionowych i poziomych, a także na oznaczanie odległości. Jego zaletą jest uniwersalność oraz bardzo wysoka dokładność pomiaru. Tachimetry znane są od bardzo dawna, ale te najnowocześniejsze oferują również wspomaganie elektroniczne, które nie tylko usprawnia pracę geodety, ale też jeszcze bardziej zwiększa precyzję pomiarów. Częścią składową instrumentu jest też układ optyczny, który pełni istotną rolę w mierzeniu. Za pomocą tachimetru można zmierzyć dosłownie wszystko, dlatego też urządzenie to nadal jest powszechnie stosowane w geodezji i dotąd nie zostało wyparte przez nowoczesne systemy satelitarne. To najważniejszy i zarazem niezbędny instrument w wyposażeniu geodety.

Niwelator

To urządzenie geodezyjne zostało zaprojektowane z myślą o dokonywaniu pomiarów różnic wysokości pomiędzy dwoma punktami. Dzięki takiej informacji można na przykład określić szacunkowy spadek jezdni lub dokonać obliczeń ilości materiału niezbędnego do wypoziomowania powierzchni. Niwelator jest niezbędny na terenie każdej budowy, zarówno dróg czy nasypów kolejowych, jak i budynków. Wykonywane za jego pomocą pomiary geodezyjne są bardzo dokładne i szybkie, dzięki czemu można zaoszczędzić wiele cennego czasu. Nowoczesne niwelatory to urządzenia: laserowe, optyczne, samopoziomujące, rotacyjne i wiele innych. Ze względu na komfort pracy najpopularniejsze są modele laserowe. Za względu na cenę, geodeci wybierają często również urządzenia optyczne.

Tachimetr i niwelator to tylko dwa z wielu instrumentów, jakie wykorzystują geodeci. W ich arsenale zawodowym znajdują się też np. teodolity do pomiaru kątów poziomych i pionowych oraz urządzenia oparte na technologii GPS.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz