Tabletki antykoncepcyjne – jak je stosować?

Tabletki antykoncepcyjne – jak je stosować?

Aby tabletki antykoncepcyjne skutecznie chroniły przed zapłodnieniem, konieczna jest systematyczność, przestrzeganie zaleceń lekarza i stosowanie ich w odpowiedni sposób. Planujesz brać antykoncepcję doustną? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak robić to prawidłowo. Dowiedz się, kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne i co zrobić w przypadku pominięcia pigułki.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne?

Jeśli zaczynamy zażywać tabletki antykoncepcyjne, pierwszą z nich powinnyśmy wziąć w pierwszym dniu miesiączki. Co ważne, powinien być to rzeczywiście pierwszy dzień krwawienia, a nie plamienia zapowiadające okres. Tylko wtedy już od pierwszego dnia pigułka działa i nie musimy stosować dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli rozpoczniemy stosowanie tabletek w innym dniu cyklu, przez 7 dni powinnyśmy stosować jeszcze inne metody antykoncepcji.

Pigułki antykoncepcyjne – stosowanie

Aby pigułki antykoncepcyjne spełniały swoje zadanie i skutecznie chroniły przed zajściem w ciążę, muszą być przyjmowane regularnie, o tej samej godzinie każdego dnia - wówczas w naszym organizmie utrzyma się stały poziom hormonów. Porę przyjmowania tabletek najlepiej dopasować do swojego trybu życia i wygody.

Antykoncepcję doustną najczęściej przyjmuje się w systemie 21+7, to znaczy, że codziennie przez 21 dni łykamy tabletkę, a następnie robimy 7 dni przerwy. W tym czasie zazwyczaj następuje krwawienie, chociaż u wielu kobiet jest to jedynie bezbolesne plamienie. Po tygodniu otwieramy nowe opakowowanie i powtarzamy cykl. Ważne jest, aby każde opakowanie rozpoczynać tego samego dnia tygodnia.

Na rynku dostępne są również tzw. minipigułki. Tabletki tego rodzaju przyjmuje się codziennie bez tygodnia przerwy, ale ich wadą są nieregularne krwawienia i plamienia. Warto wiedzieć, że nie świadczą one o tym, że tabletka nie jest skuteczna w zapobieganiu niechcianej ciąży.

Przerwa od brania tabletek, a ciąża

Regularne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych gwarantuje bezpieczeństwo nawet w czasie 7-dniowej przerwy. Podstawową zasadą jego utrzymania jest rozpoczynanie nowego opakowania zawsze w tym samym dniu. Przedłużenie przerwy nawet o jeden dzień prowadzi do znacznego spadku skuteczności antykoncepcji. Poziom hormonów potrzebnych do zatrzymania owulacji utrzymuje się na odpowiednim poziomie przez 7 dni, jednak po tym czasie zaczyna spadać i może dojść do jajeczkowania.

W niektórych okolicznościach można zrezygnować z odstawienia leku, np. w czasie ślubu czy wakacji, jednak warto skonsultować to z lekarzem.

Wybierając konkretne tabletki, należy zapoznać się ze wskazaniami odnośnie ich stosowania i pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Pigułki hormonalne mogą mieć mniejszą skuteczność, jeśli wystąpią wymioty lub biegunka. Wówczas poziom chroniących substancji może ulec zaburzeniu. W takiej sytuacji można sięgnąć po kolejną tabletkę lub przez kilka dni stosować dodatkowe zabezpiecznie.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – co robić?

W przypadku antykoncepcji doustnej kluczowa dla jej skuteczności jest systematyczność. Pigułki powinny być zażywane przez kobietę każdego dnia o tej samej godzinie. 2-3 godziny opóźnienia nie mają wpływu na skuteczność antykoncepcji, jeśli jednak od wyznaczonej pory minęło więcej czasu?

Co zrobić, jeśli zapomnimy wziąć tabletkę? Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej czasem się zdarza. W takim przypadku należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w ulotce konkretnego preparatu. Schemat działania będzie różny w zależności od tego, w którym tygodniu zapomnieliśmy o tabletce i tego, ile tabletek zostało pominiętych. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się z ginekologiem i przez kilka dni stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz