Artykuł sponsorowany

Rodzaje badań prenatalnych

Rodzaje badań prenatalnych
Badania prenatalne to podstawa diagnostyki zdrowia płodu oraz przebiegu ciąży. Dzięki nim możliwe jest wykrycie zagrożeń dla zdrowia oraz prawidłowego rozwoju dziecka. Wyróżniamy badania nieinwazyjne oraz inwazyjne.

Badania nieinwazyjne

Nieinwazyjne są wszelkie metody diagnostyczne, które nie stwarzają żadnego bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia matki lub dziecka i nie wymagają fizycznej interakcji z płodem ani jego otoczeniem. Są to podstawowe badania, które pozwalają wyeliminować konieczność prowadzenia badań inwazyjnych. Do tej grupy zaliczamy:

  • Ultrasonografię (USG) – badanie pozwalają rozpoznać lub wykluczyć większość nieprawidłowości w rozwoju płodu. Wykonywane za pomocą ultrasonografu, czyli aparatu wyposażonego w głowicę przezbrzuszną, którą przykłada się do posmarowanej żelem skóry na brzuchu matki. Aparat generuje fale ultradźwiękowe, które przenikają w głąb organizmu kobiety i odbijając się tworzą obraz płodu widoczny pod postacią grafiki na ekranie urządzenia.
  • Test PAPP-A – test przeprowadza się na próbce krwi matki. Badanie prowadzone jest pod kątem stężenia białek PAPP-A oraz hormonu beta-Hcg. Na podstawie wyników oceniane jest ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowej.
  • Test potrójny – to drugie badanie krwi matki, tym razem pod kątem stężenia białek AFP, estriolu oraz hormonu hCG. Pozwala ocenić ryzyko pojawienia się aberracji chromosomowej oraz wad układu nerwowego.
  • Echo serca płodu – przeprowadzane tak samo jak USG w celu oceny budowy serca płodu oraz ryzyka zaburzeń rytmu i innych wad.
  • Ultrasonografia dopplerowska – badanie przeprowadzane w ciąży wysokiego ryzyka, pozwala ocenić wydolność krążenia i ukrwienia płodu.

Badania inwazyjne

Badania inwazyjne to badania wymagające bezpośredniego kontaktu z płodem – mówi specjalista firmy Citodent - Niosą one niewielkie ryzyko powikłań, dlatego przeprowadza się je dopiero wtedy, gdy badania nieinwazyjne wykazały ryzyko wystąpienia wad płodu.

  • Amniopunkcja – polega na nakłuciu pęcherza płodowego i pobraniu płynu owodniowego. Na podstawie tej próbki określa się kariotyp płodu.
  • Biopsja kosmówki – polega na pobraniu wycieku kosmówki płodu przy użyciu igły wbitej przez powłoki brzuszne lub przy użyciu cewnika przez szyjkę macicy. Z próbki izoluje się DNA, która w badaniu może wykazać takie wady jak niedokrwistość sierpowatą czy wady chromosomalne.
  • Fetoskopia – badanie wykonuje się przez nacięcie brzucha i macicy matki, a następnie wprowadzenie do organizmu aparatu zwanego fiberoendoskopem, umożliwiającego obserwację płodu, wykonanie zdjęć i pobranie próbek tkanek i płynów. Wykonuje się je w wyjątkowych sytuacjach ze względu na wysokie ryzyko powikłań.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz