W czym pomoże farmaceuta?

W czym pomoże farmaceuta?

Dzień Farmaceuty przypada w Polsce 14 maja, a ogólnoświatowe święto obchodzone jest 25 września. To zawód odpowiedzialny i wymagający posiadania ogromnej wiedzy. Aż 90% Polaków ufa farmaceutom, jednak w wyborze apteki kierujemy się przede wszystkim lokalizacją (63%) oraz niskimi cenami (60%). Wciąż wiele osób nie ma świadomości, jakie kompetencje mają pracownicy aptek. Dowiedz się, czego możesz oczekiwać podczas wizyty w aptece.

Strony www Strony www

Farmaceuta – tylko sprzedawca leków?

Nie obawiamy się kupować w aptekach, jednak wciąż wielu osobom zawód farmaceuty kojarzy się przede wszystkim ze sprzedażą leków – 75% Polaków postrzega farmaceutów jako sprzedawców produktów leczniczych. Taki wizerunek tworzą dane z raportu Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badanie wizerunkowe.

Tylko 27% badanych wskazuje na skojarzenie z farmaceutą jako osobą, która udziela fachowych porad na temat sprzedawanych medykamentów. 

Jako główne źródło informacji o lekach badani wskazali Internet oraz słusznie – lekarza. Farmaceuta uplasował się dopiero na 3. miejscu. 

Ponadto jedynie 1,5% osób kojarzy aptekarza z wykonywaniem dodatkowych usług, takich jak np. pomiar ciśnienia. 

Z pewnością także zastanawiasz się, czego oprócz realizacji recepty czy zakupu suplementów możesz jeszcze oczekiwać podczas wizyty w aptece?

Czym zajmuje się farmaceuta?

Pytanie z pozoru banalnie proste, bo przecież farmaceuci nie tylko pełnią rolę sprzedawców. Służą fachową pomocą w kwestiach związanych z farmakologią, a poza tym mają również inne szersze kompetencje. 

Możesz skorzystać z pomocy farmaceuty, gdy:

Kupiłeś urządzenie medyczne i nie wiesz, jak z niego skorzystać

Zwróć się do farmaceuty, który udzieli fachowych wskazówek. W razie wątpliwości skoryguje błędy w czasie użytkowania sprzętu.

Chcesz zmierzyć ciśnienie

10 mln Polaków może mieć nadciśnienie, a 1/3 o tym nie wie! Jeśli dawno nie wykonywałeś pomiaru, możesz to zrobić w najbliższej aptece. Masz ciśnieniomierz, ale nie wiesz, jak prawidłowo go używać? Również możesz zwrócić się do farmaceuty.

pomiar ciśnienia

Masz kłopoty z nadwagą lub nie potrafisz rzucić palenia

Zamiast się stresować i szukać cudownych rozwiązań, zwróć się do specjalisty. Farmaceuta posiada szeroką wiedzę na temat zdrowego stylu życia, więc chętnie wskaże, co robić.

Masz pierwsze objawy infekcji lub inne drobne dolegliwości

Jeśli masz typowe objawy przeziębienia czy grypy jak ból gardła, katar albo masz zapalenie pęcherza czy biegunkę, być może w pierwszej kolejności łykasz przypadkowe tabletki z reklamy? 

Tymczasem powinieneś zwrócić się do farmaceuty, który na podstawie wywiadu zaleci odpowiednie dawki leków lub kontakt z lekarzem. 

Przyjmujesz kilka leków / suplementów

Nawet przyjmowanie kilku preparatów bez żadnego nadzoru może mieć skutki uboczne! Wiele leków i suplementów wchodzi w interakcje z:

  • innymi lekami, 
  • pożywieniem, 
  • ziołami,
  • alkoholem. 

O tym zapomina wielu pacjentów kupujących preparaty bez recepty! 

Koniecznie zapytaj farmaceutę, czy możesz łączyć konkretne substancje oraz w jakich dawkach.

interakcje między lekami

Nie chcesz wydawać fortuny na leki

Zapytaj o tańszą opcję. Farmaceuta ma obowiązek wskazać zamiennik w niższej cenie. Warto wiedzieć, że 36% badanych farmaceutów uważa, że pacjenci raczej nie wiedzą, że leki o różnych nazwach mogą zawierać taką samą substancję czynną.

Nie wiesz, jak przechowywać lek

Farmaceuta podpowie, jak przechowywać i przewozić dany lek, czy trzeba trzymać go w lodówce itd.

Wybierasz się na wakacje i nie wiesz, jakie leki zabrać

Farmaceuta pomoże w skompletowaniu typowej wakacyjnej apteczki. Podpowie konkretne leki i dawki.

Masz trądzik, pokrzywkę czy oparzenie

Farmaceuta pomoże przy problemach skórnych i przeprowadzi dermokonsultację. Zaleci leki lub wizytę u dermatologa, jeśli sytuacja jest poważna.

Chcesz zrobić porządki w domowej apteczce

Możesz zwrócić się do farmaceuty. Sprawdzi on, jakie leki trzeba wyrzucić, a jakie uzupełnić.

Nie miej obaw, by zapytać o radę podczas wizyty przy okienku.

Źródło: Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badanie wizerunkowe

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także