Co warto wiedzieć o endometriozie?

Co warto wiedzieć o endometriozie?

Bolesne miesiączki, obfite krwawienia i ból w czasie w stosunku… Wiele kobiet skarży się na tego typu dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niepokojące symptomy nie powinny być lekceważone, bo mogą doprowadzić do groźnych powikłań. Dowiedz się, czym jest endometrioza i sprawdź, jakie są jej charakterystyczne objawy. Przeczytaj, kiedy koniecznie zgłosić się do lekarza i jakie mogą być powikłania nieleczonej lub niezdiagnozowanej endometriozy.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza, czyli inaczej gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy, jest to schorzenie, które polega na rozroście błony śluzowej macicy poza jej jamą. Przy regularnym cyklu miesiączkowym błona śluzowa narasta, a później łuszczy się w czasie miesiączkowania, jednak u niektórych kobiet dochodzi do wyraźnych nieprawidłowości. Przyczyny nie są łatwe do zdiagnozowania, a ginekolodzy wskazują zarówno na podłoże genetyczne, jak i czynniki środowiskowe.

Złuszczona błona wraz z krwią miesiączkową przemieszcza się do jajowodów, a w różnych narządach tworzą się wysepki błony śluzowej. Zwykle pojawiają się one w jamie otrzewnej, ale zdarza się, że docierają do sklepienia pochwy, jelit, a nawet pęcherza. W konsekwencji dochodzi do stanu zapalnego, w wyniku którego tworzą się drobne guzy i zrosty. Endometrioza najczęściej spotyka kobiety w wieku rozrodczym, czyli 30- i 40-latki.

Co to jest endometrium?

Przy okazji wyjaśnienia, czym jest endometrioza, warto wspomnieć, co właściwe oznacza endometrium. Endometrium jest to błona śluzowa wyścielające wnętrze macicy. U zdrowych kobiet błona ta co miesiąc narasta w celu przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, dochodzi do złuszczenia błony w czasie miesiączki.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Niestety nie łatwo jest zdiagnozować endometriozę, ponieważ jej objawy mogą wskazywać na zupełnie inne schorzenia. Wiele kobiet podejrzewa u siebie zapalenie pęcherza, zespół jelita drażliwego czy nawet ciążę pozamaciczną. Co powinno nas zaniepokoić:

  • ostry ból w czasie miesiączki
  • długie i obfite miesiączki
  • plamienie przed i po miesiączce
  • ból w czasie stosunku
  • kłopoty z zajściem w ciążę
  • bolesne wypróżnienia i krew w kale lub moczu

Wszelkie nieprawidłowości powinny być sygnałem do szybkiego zgłoszenia się do przychodni i podjęcia właściwego leczenia na jak najwcześniejszym etapie. Wciąż problemem wielu pacjentek jest zbyt późna wizyta u specjalisty i bagatelizowanie różnych symptomów. Szczególnie w przypadku endometriozy liczy się sprawna i trafna diagnoza, by nie było konieczne wykonywanie rozległych i skomplikowanych zabiegów.

Endometrioza a rak

Niektórzy mylnie kojarzą endometriozę z rakiem, dlatego tak wiele kobiet obawia się postawienia diagnozy. W wyniku endometriozy tworzą się guzy i zrosty, które gromadzą się w narządach i przy kolejnych menstruacjach narastają, co jest groźne dla zdrowia i sprawia duży dyskomfort, ale schorzenie to nie jest chorobą nowotworową.

Jakie są powikłania?

W wyniku rozwoju choroby pojawiają się uporczywe bóle, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli zlekceważmy niepokojące objawy, endometrioza może doprowadzić do groźnych powikłań. Dochodzi do stopniowej destrukcji narządów i nieodwracalnych zmian anatomicznych. Może dojść do zaburzenia motoryki jelit, a nawet ich niedrożności. Jedną z przykrych konsekwencji może być niedrożność jajowodów. Wiele kobiet dotkniętych endometriozą ma również poważne kłopoty z zajściem w ciążę.   

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz