Artykuł sponsorowany

Szkło laboratoryjne - rodzaje i zastosowania

Szkło laboratoryjne - rodzaje i zastosowania
Każde laboratorium powinno być zaopatrzone w szkła laboratoryjne. Mamy tu do czynienia z różnymi rodzajami, jednakże każde takie naczynie zdecydowanie różni się od szklanych przedmiotów codziennego użytku. Wszystko ze względu na jego nietypowe przeznaczenie. Szkło laboratoryjne ''współpracuje'' z różnymi substancjami chemicznymi i podlega wielu procesom, dlatego musi charakteryzować się konkretnymi parametrami. Przede wszystkim liczy się wytrzymałość, gdyż pęknięcie szkła i w rezultacie wypłynięcie danej substancji może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami. 

Dobór szkła laboratoryjnego

W każdym przypadku szkło powinno być dobierane pod względem specyfiki badań i potrzeb danego laboratorium. Każdy model naczynia ma określone parametry, które weryfikują, czy przedmiot ten dobrze się sprawdzi do pracy z daną substancją chemiczną. Przykładowo przy niektórych reakcjach konieczne będzie zastosowanie szkła odpornego na wpływ skrajnie wysokiej temperatury oraz na szok termiczny – przez co w razie nagłego schłodzenia naczynie nie pęknie, a substancja nie przedostanie się na zewnątrz. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo osoby przeprowadzającej pracę, a także o stan mebli laboratoryjnych. 

Rodzaje szkła laboratoryjnego 

Szkło jest często użytkowane przy przeprowadzaniu badań laboratoryjnych różnego typu. Wobec tego wyróżniamy szklane przedmioty, które pełnią wiele funkcji. Chcąc pracować w dobrze wyposażonym laboratorium, musimy pamiętać, aby się w nie zaopatrzyć – na przykład korzystając z oferty firmy Labo-Mix

Popularnymi i często użytkowanymi naczyniami są zlewki, których zadanie to przede wszystkim pomiar substancji. Dlatego na rynku mamy dostępne różne rodzaje zlewek, które różnią się między sobą głównie pojemnością i wysokością. Podobne do nich są krystalizatory, jednakże służą one do krystalizacji. Przeprowadzanie dokładnych pomiarów umożliwiają nam również cylindry miarowe. Reakcje chemiczne przeprowadzamy natomiast w tzw. kolbach, które posiadają często odmienne kształty i wielkości. Ciecz pobieramy za pomocą pipety. Powolne zaaplikowanie jej odbywa się z wykorzystaniem wkraplacza. Ważną rolę w laboratorium pełnią chłodnice, które zapobiegają utracie substancji. Przy wyborze tych oraz innych szkieł laboratoryjnych, pamiętajmy, aby wybierać produkty wykonane z materiałów o najwyższej jakości i trwałości.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz